banner15

İsrail'de gösteriler büyüyor

İsrail'de konut fiyatlarını protesto edenlerin 20 farklı merkezde düzenlediği protestolara 75 bin dolayında kişinin katıldığı bildirildi.

İsrail'de gösteriler büyüyor

İsrail'de tam bir aydır sokaklarda kurulan çadırlarla hayat pahalılığını protesto eden ve sosyal adalet isteyen göstericiler taşra sınavından geçti.

Bu kez ilk çadırların kurulduğu Tel Aviv'de gösteri düzenlemeyerek, eylemi tüm ülkeye yaymak isteyen göstericilerin 20 farklı merkezde düzenlediği protestolara 75 bin dolayında kişinin katıldığı bildirilirken, bazı internet siteleri bu rakamı 100 bin olarak verdi.

Bir hafta önceki Cumartesi gecesi, başta Tel Aviv'de olmak üzere üçüncüsü düzenlenen protestolara 320 binden fazla kişi katılmıştı. Kuzey ve güneyin iki önemli kenti Hayfa ve Ber Şeva olmak üzere Afula, Nahariya, Petah Tikva, Hod Haşaron, Ramat Haşaron, Bet Şemeş, Bet Şean, Aşkelon, Dimona ve Eylat gibi kent ve kasabalarda düzenlenen protestolarla ilgili olarak, hareketin organizatörlerinden "J14 Hareketi", "sınavın başarılı olduğu" açıklamasında bulundu. "J14 Hareketi", adını, ilk gösterilerin başladığı 14 Temmuz'dan alıyor.

Gösterilerin en kapsamlısı, İsrailli ve Arapların barış içinde ortak yaşamalarına örnek gösterilen Hayfa'da 25 bin kişinin katılımıyla gerçekleşirken, güneydeki Bedevi Arapların merkezi konumundaki Ber Şeva'da da bu rakama yakın bir sayıya ulaşıldı.

Hayfa'daki gösteriyi düzenleyenlerden Visam Cahşan, "şimdiye kadar hak arayışları çerçevesinde böyle bir şey hatırlamadığını" belirterek, "Araplar ve İsrailliler, el ele vererek, kol kola, bunu başaracağız, bundan eminim" diye konuştu.

Cahşan, hayat pahalılığı için "durum çok kötü" nitelemesini kullanırken, kendisinin bu koşullarda evlenmeye korktuğunu, babasını kaybetmeleri nedeniyle de ailesine de kendisinin bakmak durumunda olduğunu anlattı. Cahşan, Hayfa'da çok eski, dökülen, çok küçük bir evin kirasının 600 dolara yaklaştığını belirtirken, buna gıda, elektrik, çocuk masrafı ve benzeri harcamalar eklendiğinde maaşların çok düşük kaldığından yakındı ve "Bu duruma daha fazla dayanamayız" dedi.

BANKALARDAN ÜSTÜ ÖRTÜLÜ AYIRIMCILIK

Cahşan, bankaların da kentin karakteristik özelliğini taşıyan, Osmanlı dönemi tarzı eski binalarla dolu merkezinde ev almak isteyen Araplara gizli, üstü örtülü bir ayrımcılık uyguladığını, Arapları kent merkezi dışına çıkarmak amacıyla mortgage kredileri taleplerini karşılamadıklarını, merkezin dışındaki evler için kredi sağladıklarını ifade etti. Cahşan, kendilerine "eski" denilerek kredi verilmeyen evleri İsraillilerin aynı banka kredileriyle alabildiklerini ifade etti ve bu ayrımcılığa da son verilmesini istedi.

Çadırda üç haftadır yaşadığını belirten 28 yaşındaki Yuval Benari ise geçmiş yıllardan bu yana hükümetlerin başta eğitim olmak üzere hem altyapıyı, hem de insanı çok ihmal ettiğini, zenginlerin daha zengin, fakirlerin daha fakir duruma düştüğünü söyledi. "Burası bir Batı ülkesi gibi, ama hayat çok zor" diye konuşan Benari, "buna dur demenin zamanının geldiğini" söyledi.

Hayfa'daki gösteride bazıları İsrail ve Filistin bayrakları birlikte çizilmiş posterler taşırken, protestocuların genel sloganı da öncekilerde olduğu gibi, "Halk Sosyal Adalet İstiyor" "Sadaka Değil Sosyal Adalet" ve "Bibi (İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu) istifa et" oldu; parasız eğitim pankartları taşındı.

Hayfa'daki gösteride konuşanlardan Raca Zaatara, "Aç bir çocuğun Arap veya Yahudi olması önemli değil, aç olması önemlidir" diye seslendi ve bu mücadelenin herkese ümit aşıladığını kaydetti.

Yazar Sami Michael de Arapça ve İbranice yaptığı konuşmasında "85 yaşında iyimser olmam zor ama, genç nesil bugün bana bu iyimserliği hissettirdi" dedi. Michael de halkın ilk kez sınıflar, şehirler ve köyler, Araplar ve Yahudiler arasında bir bağ bulunduğunu gösterdiğini vurgulayarak, "Hayfa'da daha önce böyle bir şey hatırlamıyorum. Ortadoğu'daki gelişmelerin etkisi bize de ulaştı" diye konuştu.

Gösteriye katılanlardan Arap-Yahudi blog yazarı Lihi Yona da Facebook'a, "Biraz önce Hayfa'daki gösteriden döndüm. Bu benim hayatımdaki en heyecan verici deneyim oldu" dedi. Gösteride taleplerini seslendiren çok sayıdaki Arap kadın ve erkeğe işaret eden Yona, "Bu, beni burada bir gün adil, eşitlikçi bir devlet kurulacağına inandırdı" ifadelerini yazdı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2011, 13:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35