banner39

İsrail'de hükümet darmadağın

İsrail'de, Savunma Bakanı Barak, lideri olduğu İşçi Partisi'nden, 3 bakan da hem hükümetteki görevlerinden hem de partiden istifa etti.

Ortadoğu 17.01.2011, 21:48 18.01.2011, 09:24
İsrail'de hükümet darmadağın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, başkanı olduğu İsrail İşçi Partisi'nin liderliğini bırakarak İsrail parlamentosunda (Knesset) yeni bir grup kurdu. Karar İşçi Partisi'nin bölünmesi anlamına geliyor.

İsrail İşçi Partisi'ndeki iç çekişmelerin dayanılmaz hale geldiğini savunan Barak, "Özgürlük" (Haatzmaut) adı verilen yeni oluşumun "merkezde, Siyonist ve demokratik" olacağını belirtti. Barak, Knesset'teki Meclis Komisyonu'na da bu sabah durumu resmen iletti.

Ehud Barak, yeni oluşumun içindeki 4 bakan ve milletvekiliyle birlikte Knesset'te düzenlediği basın toplantısında, "Bizim için önce ülkemiz, sonra parti gelir. En son biz geliriz" dedi ve önlerinde kolay olmayan birçok öncelik bulunduğunu belirterek, bunları "Arap dünyası ve Filistinliler'le barış, ekonomi ve ulusal birliğin sağlanması" olarak sıraladı.

Geçmişte bazı partilerde bu şekilde ayrılıklar yaşandığını belirten Barak, eski başbakanlar Ariel Şaron ve Ben Gurion ile Şimon Peres'i örnek verdi.

Bugünü "zor bir gün" olarak nitelendiren ve "evlerini, dostlarını terkettiklerini" belirten Barak, yine de parti içindeki çekişmelerin dayanılmaz hale geldiğini, İşçi partisinin de "post-modernizme, post-Siyonizme ve daha sola yöneldiğini" iddia etti.

Barak, "Bugünden itibaren sürekli birilerinden özür dilemek ve kendimizi izah etmek durumunda kalmayacağız. Yeni bir yola çıkıyoruz. Bu yeni yolun doğru bir yol olduğuna da inanıyoruz" diye konuştu.

Filistinliler'le barış görüşmelerinin çıkmaza girmesinin ardından, İşçi Partisi Başkanı Barak, partili bakanlar ve milletvekillerinin, barış süreci olmazsa, partinin de koalisyondan çekilmesi yolundaki baskıları ile karşı karşıya idi. Yapılan tahminlere göre Barak, koalisyondan çıkmak zorunda kalmamak için partiyi bölmeyi kararlaştırdı.

Mevcut durumda İşçi Partisi'nin koalisyondan çekilebileceği yorumları da yapılmasına rağmen, henüz bu konuda bir görüş belirten olmadı. Ancak, Başbakan Benyamin Netanyahu'nun istifalar olacağı beklentisini taşıdığı ifade ediliyor.

İşçi partisi, 120 üyeli İsrail parlamentosunda 13 üyeye sahip. Koalisyonda ise 5 bakanlığı bulunuyor. Bakan yardımcıları da var.

ÜÇ BAKAN HEM BAKANLIKTAN HEM DE PARTİDEN İSTİFA ETTİ 

İsrail'de yayın yapan Haaretz gazetesine göre, İşçi Partili 3 bakan görevlerini bıraktıklarını açıkladı. İsrail İşçi Partisi mensupları Sosyal İşleri Bakanı Isaac Herzog, Azınlıklar Bakanı Avishay Braverman ve Sanayi ve Çalışma Bakanı Benjamin Ben Eliezer, partilerinden ve hükümetten istifa etti.

İsrail Savunma Bakanı Barak'ın İşçi Partisi'nden ayrılma kararından sonra diğer bakanların da hükümetten ayrılma kararı aldıkları belirtildi. İstifa mektubunu ilk veren Herzog'un, "Kendimize yalan söylemeyi bırakmamız, demokrasimizi tehdit eden Avigdor Liebermann ve partisinin kabul edilemez ırkçı söylemleri nedeniyle sona gelen hükümetten ayrılıyoruz" dediği öğrenildi.

Braverman'ın ise Barak'ın barış görüşmelerini gündeminin birinci maddesi olarak almadığını söyleyerek, "Yeni parti en iyi ihtimalle Likud A veya Lieberman B olacak" ifadelerini kullandığı bildirildi. Braverman, İşçi Partisi'nin bozulmamış halini sürdüreceğini ve bir zamanlar istenen güce ulaşacağını savundu.

Ben Eliezer de, düzenlediği basın toplantısında, İşçi Partisi'nin sonunun yakın olduğunu belirterek, "Gerçek şu ki, Ehud Barak aslında partiden kaçmıştı ve tekrardan partiden kaçmayı deneyecektir" dedi. 

NETANYAHU TEŞVİK ETTİ İDDİASI

Bu arada, Barak'ın ayrılma planlarıyla ilgili olarak, Başbakan Benjamin Netenyahu'nun bu adımdan haberli olduğu ve teşvik ettiği, hatta Başbakanlık'taki yardımcılarının, Barak'ın bu girişimi planlamasında kendisine yardımcı oldukları öne sürülüyor.

Netenyahu'ya yakın bir kaynak, Ynet haber sitesine, bölünmenin koalisyonda küçük ama uyumlu bir grup yaratarak bir "kararlılık adası" oluşturacağını söyledi.

 

banner53
Yorumlar (1)
AHMET 11 yıl önce
darmadağın olurlar inşallah
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?