banner15

İsrail'de 'Rapor' hazırlığı

İsrail, Cuma günü açıklanacak Mavi Marmara raporu için basın metinleri ve açıklamaları hazırlıyor

İsrail'de 'Rapor' hazırlığı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın, cuma yayımlanması beklenen Mavi Marmara ile ilgili Palmer Raporu için basın metinleri ve açıklamaların hazırlığını yaptığı bildirildi.

Jerusalem Post gazetesinin internet sitesine göre, Dışişleri Bakanlığı'ndaki hazırlıklar, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, raporun yayımlanmasının 6 ay daha ertelenmesi yolundaki önerisinin Türkiye tarafından reddedilmesinin ardından geldi. Raporun yayımlanması, ilk açıklanacağı bildirilen Mayıs ayının 15'inden bu yana bir kaç kez ertelenmişti.

İsrailli yetkililer, raporunun bir süre daha geciktirilmesiyle Netanyahu'nun, Türk tarafının ısrarla üzerinde durduğu özür konusunu ertelemeyi umduğunu, bunun yanı sıra İsrail ablukasından yana değerlendirmeler bulunması nedeniyle raporun bir tarafa kaldırılmasını istediğini öne sürdükleri Türkiye'ye de bu fırsatı vermeyi amaçladığını iddia ettiler.

İsrailli yetkililer, raporun İsrail'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı ablukayı ve bu nedenle de ablukayı delmeye kalkan gemilere müdahalesini haklı bulduğunu öne sürüyorlar.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2011, 12:43
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35