banner39

banner35

İsrail'de sol STK'lara karşı önlemler

İsrail'de sol örgütlerin faaliyetlerini tehdit olarak gören hükümet, kısıtlayıcı ve önleyici tedbirler almaya hazırlanıyor. İsrail muhalefeti ise hükümetin tavrının 'tarihe düşecek kara bir leke' olarak tanımlıyor

Ortadoğu 28.12.2015, 10:12 28.12.2015, 10:17
İsrail'de sol STK'lara karşı önlemler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'de sol kanat sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerinden çekinen sağcı partiler harekete geçti. Meclise sunulan önergede, bu tür örgütlerin yurtdışı bağlantıları, gelir-giderleri ve siyasal faaliyetlerini deşifre eden düzenlemeler yapılması önerildi. Önerge dün İsrail hükümeti tarafından da onaylanarak yasa tasarısı haline getirildi. İsrail muhalefeti ise tasarıyı 'kara bir leke' olarak niteledi.

İsrail hükümetinin dünkü toplantısında bakanlar kurulu tarafından onaylanan yasa tasarısını Adalet Bakanı Ayalet Şaked tarafından hazırlandı.

Tasarı, fonlarının yarısından fazlasını yurtdışından alan sivil toplum kuruluşlarına yeni yaptırımlar getiriyor. Bu yaptırımlar kapsamında söz konusu örgütler dışarıdan aldıkları fonların kaynak, miktar ve yıllarını tüm resmi raporlarında, yayınlarında ve hatta yazışmalarında belirtmek zorunda kalacak.

Ayrıca meclise gelen temsilcilerinin de, örgütlerinin adını belirgin bir şekilde gösteren isim rozetleri takmak zorunda kalacak. Bu kuralları ihlal eden örgütler 7 bin 500 dolar civarında bir para cezasına çarptırılacak.

Tasarıyı hazırlayan Bakan Şaked sağ kanattan Yahudi Evi partisinin vekili, uzun bir süredir İsrail'deki sol kanat sivil toplum örgütlerini İsrail'in meşruiyetini tehdit ettiğini ileri sürüyordu.

MUHALEFETTEN TEPKİ

Ana muhalefet lideri İsak Herzok ise bu tasarının dün bakanlar kurulunda onaylanmasını, İsrail tarihinde düşünce özgürlüğüne kara bir leke olarak nitelendirdi.

En sol kanattan Meretz partisinin lideri Zahava Galon ise adalet bakanının bu tasarısını sol örgütlere yönelik siyasi istismar, cadı avı ve sansür çabası olarak nitelendirdi.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?