İsrail'de yangınlar büyüyor

İsrail'de birçok noktada başlayan yangınlar sebebiyle binlerce kişi tahliye edilirken birçok ülkeden destek gönderildi

Ortadoğu 25.11.2016, 10:00 25.11.2016, 11:35
İsrail'de yangınlar büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail genelinde birçok noktada devam eden orman yangınlarını söndürme çabaları devam ediyor. Kuvvetli rüzgarın etkisiyle daha da büyüyen yangınlar kuzeydeki Hayfa şehri etrafında yoğunlaştı. İsrail polis sözcüsü Micky Rosenfeld, alevlerin yaklaşması nedeniyle Hayfa'nın sekiz mahallesindeki binlerce kişinin tahliye edildiğini söyledi. 

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada ise yangın sebebiyle şu ana kadar 36 kişinin hafif yaralandığı bildirildi.

İsrail'de salı günü Kudüs dahil 13 noktada çıkan yangınlar, rüzgarın da etkisiyle yayılmıştı. Yangınların çıkış sebebi bilinmezken, İsrail basınındaki bazı haberlerde "kundaklama" şüphesi olduğu öne sürüldü. İsrail, birçok ülkeden yangın için özel destek istemişti.

İsrail'e destek gönderen ülkeler ve gönderdikleri araçlar şu şekilde:

Yunanistan: 3 yangın söndürme uçağı, 32 kurtarma personeli
Güney Kıbrıs: 1 yangın söndürme uçağı, 7 kurtarma personeli
İtalya: 2 yangın söndürme uçağı, 13 kurtarma personeli
ABD: 1 yangın söndürme uçağı, 5 kurtarma personeli (yarın gelecek)
Rusya: 2 yangın söndürme uçağı, 19 kurtarma personeli
Hırvatistan: 2 yangın söndürme uçağı, 14 kurtarma personeli
Türkiye: 1 yangın söndürme uçağı, 2 kurtarma personeli

NETANYAHU’DAN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkenin birçok noktasında iki gündür devam eden yangınları kontrol altına alma faaliyetlerine destek için söndürme uçağı gönderen Türkiye'ye teşekkür etti.

Başbakanlık Sözcüsü Ofir Gendelman, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, İsrail genelinde çıkan yangınları söndürme çalışmalarına katkıda bulunmak için büyük bir yangın söndürme uçağı göndermeyi teklif ettiğini, kendilerinin de bunu kabul ettiğini belirtti. Gendelman, Netanyahu'nun Türkiye'ye teşekkür ettiğini aktardı.

Türkiye'nin yanı sıra Yunanistan, Hırvatistan, İtalya ve Rusya'nın da İsrail'e destek veren ülkeler arasında olduğunu kaydeden Gendelman, bu ülkelerden toplam 10 adet yangın söndürme uçağının geleceğini ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?