banner15

İsrail'den Gazze'ye kara operasyonu sinyali

İsrail Başbakan yardımcılarından Şalom, "devam eden roket ve havan saldırıları karşısında, hükümet olarak Gazze'ye bir kara operasyonu ihtimalini de gözardı etmediklerini" söyledi.

İsrail'den Gazze'ye kara operasyonu sinyali

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail Başbakan yardımcılarından Silvan Şalom, "Gazze Şeridi'nden devam eden roket ve havan saldırıları karşısında, hükümet olarak Gazze'ye bir kara operasyonu ihtimalini de gözardı etmediklerini" söyledi.

Gazze Şeridi boyunca, Filistinliler de İsrail'in yeni bir kara operasyonu düzenleyebileceği korkusunu dile getiriyorlar.

İsrail ordu sözcüsü, Gazze'den İsrail'e bugün 22 roket atıldığını belirtti. İsrail uçakları ise öğleden sonra bölgenin kuzeyinde Hamas'a ait bir askeri tesisi bombaladı.

Filistinli kaynaklar, atılan iki füzenin 3'ü çocuk 7 kişinin yaralanmasına neden olduğunu, patlamanın Gazze kentinden de hissedildiğini belirttiler. Bu arada İsrail Ordu Sözcülüğü de saldırıyı doğruladı ve İsrail uçaklarının roket saldırılarına bölgenin kuzeyinde ve güneyinde "terör faaliyet alanlarını" bombalayarak karşılık verdiğini duyurdu.

İsrail'in Batı Şeria'da Hamas'la bağlantılı olduğu öne sürülen onlarca kişiyi gözaltına aldığı belirtiliyor.

Orta Doğu Dörtlüsü'nden itidal çağrısı

Öte yandan, şiddetin yeniden tırmanması uluslararası kaygıları artırdı.

Birleşmiş Milletler, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Rusya'nın oluşturduğu Orta Doğu dörtlüsü taraflara itidal çağrısı yaptı.

Arap Birliği de İsrailliler Filistinliler arasındaki gerilimin tırmanması nedeniyle Pazar günü olağanüstü toplandı.

Toplantıda İsrail sert bir dilde kınandı, saldırılara son vermesi için uluslararası toplumun İsrail'e baskı yapması istendi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 09:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35