banner39

İsrail'den, Mavi Marmara destekçilerine göz dağı

İsrail'de bir üniversite, Mavi Marmara filosuna destek veren öğrencilere göz dağı verdi.

Ortadoğu 17.09.2010, 21:30 18.09.2010, 07:46
İsrail'den, Mavi Marmara destekçilerine göz dağı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
İsrail'in güneyindeki Necef'te, Ber Şeva kentinde bulunan Ben Gurion Üniversitesi, İsrail askerlerinin, Gazze yardım filosuna baskınını protesto gösterilerinde yer alan iki öğrencisine gözdağı verdi.

Üniversitenin disiplin kurulu, iki öğrenciyi çağırıp, bir daha benzer bir eyleme karışırlarsa okuldan uzaklaştırılacaklarını bildirdi.

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberine göre, öğrencilerden Ran Tzoref, "bu sert ve orantısız cezanın", öğrencilerin siyasi faaliyetlerde bulunmalarını engelleyeceğini kaydetti. Tzoref, üniversitenin sınırlandırmalarıyla mücadele edeceklerini ve disiplin kurulunun kararına karşı temyize başvurmayı düşündüklerini ifade etti.

Haberde, üniversitenin, kurallara aykırı olarak kampuste protestolara karışan öğrencilere disiplin uyguladığı belirtilirken, salı günü de üniversitede tamirat işlerinde çalışan işçilerin hakları için protesto gösterisine katı lan bir öğrencinin disiplin kurulu önüne çıkarıldığı, 7 öğrencinin okuldan uzakla ştırma cezası alma riski bulunduğu belirtildi.

Öğrencilerle bazı fakülte öğretim üyelerinin, üniversitenin karar ını, öğrencilerin ifade özgürlüğünü engellediği gerekçesiyle kınadıklar ı ve bazılarının gönüllü olarak disipline çağrılan öğrencileri temsil etmeyi üstlendikleri de ifade edildi.

Üniversite yöneticilerinin ise kendilerini, "kurumun kurallarını uyguluyoruz" sözleriyle savunduğu belirtildi.

İsrail'deki Yurttaşlık Hakları Derneği de, Ben Gurion Üniversitesi'nin uygulamasını eleştirenler arasında yer aldı. Dernek, üniversitenin, öğrencilerin ifade özgürlüğü konusunda kötü bir şöhrete sahip olduğunu ifade etti.
 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?