banner15

İsrail'den Mısır'a bayrak talebi

İsrail Dışişleri Bakanlığı, bir kişi tarafından Kahire Büyükelçiğinden indirilen bayrağın, tekrar asılması için resmi talepte bulundu

İsrail'den Mısır'a bayrak talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın, 6 gün önce Ahmet El Şahat adlı bir kişi tarafından Kahire Büyükelçiğinden indirilen bayrağın, tekrar asılması için Mısır Yüksek Askeri Konseyi'ne resmi talepte bulunduğu bildirildi.

Mısır'ın yarı resmi El Ahram Gazetesi'nin haberine göre, İsrail, bayrağın indirilmesinin uluslararası kurallara aykırı olduğunu belirterek Mısır Yüksek Askeri Konseyi'nden bayrağın tekrar asılmasını istedi.

Gazete söz konusu haberinde Mısırlı yetkililerin, İsrail'in resmi talebine ilişkin herhangi bir yorumda bulunmadıklarını kaydetti.

İsrail'in Hayom Gazetesi ise İsrail Büyükelçiliği'nde Mısır bayrağının dalgalanmasının İsrail halkını kızdırdığını savunarak, İsrail'in resmi başvurusuna karşın Mısır Yüksek Askeri Konseyi'nin halkın tepkisinden korktuğu için reddettiğini ileri sürdü.

İsrail'in Elyat kenti yakınlarında 18 Ağustos tarihinde yaşanan saldırıların ardından İsrail ordusunun 5 Mısır askerini öldürmesi iki ülke arasında diplomatik krize neden olmuş, 6 gün önce Mısırlı bir genç, Kahire'deki İsrail Büyükelçiliği'nin bulunduğu binaya tırmanarak İsrail bayrağını indirmiş ve yerine Mısır bayrağı çekmişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2011, 17:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35