İsrail'den Mısır'a 'Sina'yı koru' uyarısı

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ben Dor, 'Sina'da herhangi bir işlem yapma hakkı yalnızca Mısır'a aittir' diyerek Mısır'ın bölgenin güvenliğinden sorumlu olduğunu söyledi

İsrail'den Mısır'a 'Sina'yı koru' uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Ben Dor, "Sina'da herhangi bir işlem yapma hakkı sadece Mısır'a aittir" dedi.

Ben Dor, geçen hafta İsrail'in güneyine düşen ve Sina çölünden atıldığı ileri sürülen roketlerle ilgili Başbakan Netanyahu'nun yaptığı açıklamaları AA'ya değerlendirdi.

İsrail'in Mısır yönetimiyle devamlı ve düzenli iletişim halinde olduğunu vurgulayan Ben Dor, "Sina'daki güvenlik sorunu İsrail'i de ilgilendiriyor ancak Mısır topraklarında herhangi bir işlem yapma hakkı sadece Mısır'a aittir" diye konuştu.

İsrail'e roket atılmasını engellemesinin Mısır'ın menfaatine olduğunu belirten Ben Dor, "Biz İsrail yönetimi olarak saldırıları püskürtebiliyor ve halkımızı koruyabiliyoruz" ifadelerini kullandı.

Başbakan Netanyahu dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında, "Geçen hafta Sina'dan Eliat'a füzeler atıldı. Görünen o ki, Gazze'yi terk eden hücreler İsrail şehirlerine saldırmak için artık Sina'yı kullanmakta. Bu kabul edilemez. Buna tam bir bedel ödeteceğiz" demişti.

Öte yandan İsrail ordusundan bugün yapılan yazılı açıklamada, Sina sınırındaki Eliat bölgesine asker sevk edildiği ve perşembe gününe kadar askeri tatbikat yapılacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2013, 16:41
banner53
YORUM EKLE

banner39