banner39

İsrail'den soruna 'yerinden çözüm'

Ben Gurion'dan Filistin'e geçme eylemi için İsrail'e gitmek isteyen filo yolcuları ve aktivistler, İsrail'in o ülkelerdeki engellemeleri sonucu uçaklara alınmadı!

Ortadoğu 08.07.2011, 10:19 08.07.2011, 17:15
İsrail'den soruna 'yerinden çözüm'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistinli ve Filistin yanlısı eylemcilerin, Ben-Gurion havalimanı üzerinden Filistin topraklarına geçme eylemine katılmak üzere Yunanistan'dan İsrail'e gelen iki Amerikalı kadın, İsrail polisince ülkeye sokulmayarak, bu sabah havalimanından sınır dışı edildi. 

Üzerlerinde söz konusu kampanya ile ilgili sloganlar yazılı tişörtler bulunduğu bildirilen iki kadın aktivistin, Ben-Gurion'a indikten sonra sorgulandıkları ve sorguda amaçlarını da dile getirdikleri, ardından uçağa bindirilerek geri gönderildikleri bildirildi. 

İsrail polisi, bugün gelmeleri beklenen aktivistlere karşı hazırlıklarını sürdürürken, aktivistlerin önemli bölümünün uçaklara bile binmeye imkan bulamadıkları belirtiliyor. 

Bunda ise İsrail Göçmen İdaresi yetkililerinin, dün gece havayollarına gönderdiği ve 342 kişiyi kapsayan muhtemel aktivist listesinin rol oynadığı kaydedildi. İsrail, bu listedeki isimlerin İsrail'e sokulmayacaklarını bildirerek, uçaklara binmelerinin engellenmesini istemişti. 

İsrail İç Güvenlik Bakanı İzak Aharanovitç, aktivistlerin gelişini yurt dışında önleme çabalarına rağmen, "100 dolayında aktivistin İsrail'e gelmesinin beklendiğini" söyledi.

Aharonovitç, Ben Gurion havalimanında hazırlıkları yerinde inceledi.

Öğleden sonra Roma'dan gelen Alitalia havayollarına ait bir uçakla, Cenevre'den gelen 109 yolculu Easyjet uçağı, yolcuları arasında aktivistler bulunduğu gerekçesiyle, bu tür "şüpheli" uçaklar için ayrılan terminale yönlendirildi.

Uçaklar iner inmez etrafının güvenlik güçleriyle sarıldığı ve kontrol işlemlerinin başlatıldığı belirtildi.
İsrail basını, Cenevre'den gelen uçak yolcularından 25'inin, Alitalia uçağındakilerden de 20'sinin, Filistin'e destek kampanyasıyla ilgili oldukları şüphesiyle güvenlik güçlerince sorgulamaya alındığını duyurdu.

Ordu radyosuna göre, İsrail'e gelmeyi planlayan aktivistlerden 200 kadarı uçaklarına binemedi. 

Lufthansa havayollarıyla Paris'teki Charles de Gaulle havalimanından gelecek 50 aktivist, havalimanında tutuldu. Uçağa binmelerinin engellenmesi karşısında terminalden ayrılmayı reddettikleri belirtilen aktivistlerden, EuroPalestine örgütünün lideri Olivia Zemour, "Charles de Gaulle havalimanı İsrail işgali altında" diye konuştu. Zemour, "Bizler barışçıl insanlarız. Ben Gurion havalimanında huzuru bozma niyetimiz yok" dedi.

Zemour, Ma'an Haber Ajansı'na da Fransız yetkililerin 3 kişiyi gözaltında tuttuklarını söyledi.
Bazı aktivistlerin verdiği bilgiye göre, en az 40 kişi, Avrupa'daki çeşitli merkezlerden uçaklara binmeyi başarmış bulunuyor.

Bu arada, Ben Gurion havalimanına aktivistleri karşılamak amacıyla giden bir grup İsrailli de polisin engeliyle karşılaştı. Havalimanının "gelen yolcular" bölümünde Filistin'e Özgürlük" diye bağıran grup üyelerinden 4'ünün gözaltına alındığı bildirildi.

Listedeki aktivistlerin çoğunun Batı Avrupa ülkelerinden olduğu ifade edildi. 

Öte yandan Paris'te İsrail'in havayollarına gönderdiği listede adı yer aldığı için uçaklara alınmayan aktivistler hava limanında Fransız Hava Yolu şirketini protesto ediyor.

Almanya'da aktivistlerin uçağa alındığı ve Ben Gurion'a hareket ettikleri bildirildi. ABD ve Kanada'da ise aktivistlerin uçağa alınması engellendi.

Dünya'nın birçok havalimanında uçaklara alınmayan aktivistler protesto gösterisi yaptı. 

Ben Gurion havalimanına aktivistleri karşılamak amacıyla giden bir grup İsrailli de polisin engeliyle karşılaştı.

Havalimanının "gelen yolcular" bölümünde Filistin'e Özgürlük" diye bağıran grup üyelerinden 4'ünün gözaltına alındığı bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?