İsrail'den Suriyeli muhaliflere yardım

İsrail, Suriye'nin Golan Tepeleri'ne yakın noktalarına hakim bazı muhalif grupları "şartlı" olarak desteklediğini iddia etti

İsrail'den Suriyeli muhaliflere yardım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail, Golan Tepeleri'nde yakın bölgeleri kontrol eden Suriyeli bazı muhalifler gruplara "şartlı" olarak destek verdiğini açıkladı.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon, Golan Tepeleri civarındaki muhalif gruplarla ülkesi arasında yazıya dökülmemiş bir anlaşma olduğunu dile getirdi. "Sınır yakınlarındaki muhaliflere iki şarta uyarlarsa yardım teklif ediyoruz" diyen Yaalon "Bunlardan biri terörist grupların sınıra yaklaşmasına izin vermemeleri, ikincisi de Dürzilere saldırmamaları" ifadelerini kullandı.

İsrail'e, muhalif grupların kontrol ettiği alandan herhangi bir saldırı yönelmediğini söyleyen Savunma Bakanı, Dürzilerin yaşadığı bölgedense İsrail'e füze atıldığını söyledi ve "İsrail, Suriye'deki iç savaşa müdahil olma amacı gütmüyor. Fakat bizim kırmızı çizgilerimiz var. O çizgiler geçildiğinde gerekli adımları atarız" şeklinde konuştu.

Hangi muhalif grupların bu yardımlardan faydalandığı ise belirtilmedi.

Uzmanlar, Golan Tepeleri yakınlarında Güney Cephesi adlı muhaliflerden oluşan bir çatı birliğin olduğunu belirtiyor, fakat bu birliğin içinde El Nusra grubuna üye muhaliflerin de çatıştığı söyleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 18:52
banner53
YORUM EKLE

banner39