banner15

İsrail'e baskı, Filistin'e destek çağrısı

Dünya Müslüman Alimler Birliği, dünya kamuoyuna, Filistin topraklarına yönelik saldırılarını durdurması için İsrail'e baskı yapılması, İslam alemine de Filistin halkının mücadelesine destek verilmesi çağrısında bulundu

İsrail'e baskı, Filistin'e destek çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Kardavi ve Genel Sekreter Prof. Ali Muhyiddin el-Karadaği imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada, "işgalcilere karşı meşru direnişlerinde Filistin halkının yanında olunduğu" belirtilerek "İslam ve Arap dünyası, bütün yollardan Filistin davasını desteklemedeki görevini yerine getirmeye" çağrıldı.

Yöneticilerle insani ve İslami kuruluşlardan İsrail'in devam eden baskı politikasının durdurulması ve Filistin davasındaki uluslararası sessizliğe son verilmesi için sorumluluk almaları istenilen açıklamada, "Filistin topraklarında yaşananlar endişe vermeye devam ediyor. Özellikle son günlerde siyonistlerin Gazze, Batı Şeria'daki, Kudüs başta olmak üzere bütün Filistin'deki saldırıları nedeniyle arasında kadın ve çocukların da bulunduğu şehitler verildi, çok sayıda Filistinli yaralandı. Dünya ülkeleri ve halkları ambargo altındaki Gazze'de bulunan kardeşlerimize yönelik saldırıları durdurmak için İsrail'e baskı yapmalı" denildi.

Açıklamada, "3. İntifada'da" Filistin halkının yanında olunduğu bildirilerek halkın "acımasız siyonist işgalciler karşısında sebat göstermeleri" istendi.

İsrail, dün Gazze'de "Protective Edge" (Koruyucu Hat) isimli operasyonun başlatıldığını duyurmuştu.

Öte yandan İslami Cihad Hareketi, İsrail'in Gazze Şeridi'ne karşı başlattığı operasyona karşı, "Birbirlerine Kenetlenenler" (Bunyanun Mersus) adında askeri operasyon başlattığını bildirmişti.

İsrail'in iki gündür Gazze'ye düzenlediği operasyonlarda ölen Filistinlilerin sayısı 20'ye, yaralananların sayısı ise 98'e yükselmişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 01:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48