banner39

İsrail'e göre Sisi bir kahraman

İsrail'e göre, Mısır'da halkın tercihleriyle iktidara gelen İhvan Hareketi, "kendilerini yok etmeki isteyen bir terör örgütü"; Sisi ise onları yok eden tarihi bir şahsiyet....

Ortadoğu 10.09.2013, 14:55 10.09.2013, 14:55
İsrail'e göre Sisi bir kahraman

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail Savunma Bakanlığı Siyasi-Askeri Bölümü Başkanı Gilad Amos, Mısır Savunma Bakanı Orgeneral Abdülfettah El-Sisi'nin Mısır'ı derin bir çukura düşmekten kurtardığını öne sürerek, Sisi'yi 'tarihe geçecek yeni bir lider' olarak niteledi.

Amos, İsrail'in Herzliya ilinde düzenlenen 'Terörle Mücadele Enstitüsü'nün uluslararası toplantısında yaptığı konuşmada, Sisi'nin sadece Mısır'da değil Ortadoğu bölgesinde örgütlenen Müslüman Kardeşler cemaatiyle savaştığını belirterek, Cemaatin İsrail'i yok etme, bölgedeki tüm rejimleri düşürme  ideolojisinden daha vazgeçmediğini savundu.

Amos, Mısır ordusunun Sina yarımadasında yrütülen ve Gazze şeridindeki yeraltı tünelleri hedef alan operasyonunu da överek, 'Sina'da terörizme karşı böylesi güçlü bir operasyonu ilk defa görüyoruz. İsrail'in çıkarlarına bakmayarak Mısır operasyonunun devam etmesine müsaade etmek önemli' şeklinde konuştu.

Amos, konuşmasına, 'Mısırlılar artık Hamas'ın kendileri için bir tehlike oluşturduğunun farkına vardı. Biz Mısırlıların şu anda Gazze sınırlarında sahip olduğu caydırıcı gücü görürken sevinçliyiz' diye ekleyerek Hamas'ın bölgede müttefiki kalmadığını iddia etti.

Amos, İsrail'i düşman olarak kabul etmeyen, “aşırı dinci cihatçı terörle mücadele eden” güçlü bir eksenin şu anda bölgedeki Müslüman ülkelerde oluşmakta olduğunu söyledi.

Bu arada, İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesi, bir raporunda, İsrail'in Washington'daki karar alma makamları nezdinde Mısır'da olup bitenlerin 'darbe' olarak nitelenmemesi ve ABD'nin Mısır'a gönderdiği yardımları kesmemesi için büyük çaba gösterdiğini kaydetti.

Haaretz gazetesi, Gilad Amos'un açıklamalarından, 'İsrail ile Mısır'daki yeni yönetim arasında sadece geçici bir işbirliği değil ortak stratejik çıkarların da bulunduğu' gerçeğini göz ardı etmenin mümkün olmadığını aktardı.

 

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?