banner39

İsrail'i 'Avrupalı aktivist' korkusu sardı!

İsrail, Filistinli aktivistlerin Ben-Gurion havalimanı üzerinden Batı Şeria'ya geçme planları üzerine buraya 600 polis konuşlandırdı

Ortadoğu 07.07.2011, 11:00 07.07.2011, 12:38
İsrail'i 'Avrupalı aktivist' korkusu sardı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistinli ve Filistin yanlısı aktivistlerin Ben-Gurion havalimanı üzerinden Batı Şeria'ya geçme planları öncesinde İsrail'in, aktivistleri önlemek amacıyla havalimanına 600 polis konuşlandırdığı bildirildi.

Haaretz gazetesinin haberine göre polis, yarın sabahtan itibaren aktivistlerin 50 uçakla Avrupa'dan gelmeye başlayacaklarını düşünüyor.

Organizatörlere göre, gelecek aktivistlerin çoğu yaşlı ve provokasyon yapma niyetinde değil.

Üst düzey bir polis yetkilisi ise gazeteye, yaşlarına bakılmaksızın tüm aktivistlerin sınır dışı edileceğini söyledi.

İsrail Ulaştırma Bakanlığının, yabancı havayollarından İsrail'e gelecek yolcuların isim listelerinin 48 saat öncesinden gönderilmesini istediği de kaydedildi.

Haaretz'e göre, daha önce İsrail'e giriş yapan bazı aktivistler ise gereksiz sürtüşmeler yaratmamak amacıyla durdurulmadı. Ancak Belçika ve Fransa'dan gelen 5 aktivist, geçen hafta kısa bir süre gözaltına alınarak, sınır dışı edildi.

İsrail'deki bazı internet siteleri ise ilk uçağın bu gece saat 01.00'de Almanya'dan 150 protestocu ile birlikte geleceğinin tahmin edildiğini belirttiler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?