banner15

İsrail'in 'ezan yasağı' yasa tasarısına tepkiler

Kubbe Platformu üyesi bir grup, İsrail'de "gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısını protesto etti

İsrail'in 'ezan yasağı' yasa tasarısına tepkiler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kubbe Platformu üyesi bir grup, İsrail'de "gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısını protesto etti.

İsrail'in Ankara Büyükelçiliği önünde toplanan grup adına Kubbe Platformu Genel Koordinatör Yardımcısı Ferhat Beyhan bir açıklama yaptı. Ezanın İslam'ın evrensel sembolü olduğunu belirten Beyhan, İsrail Meclisi'nin, söz konusu yasa tasarısı ile "çağımızın engizisyon mahkemesi adayı" olduğunu ilan ettiğini belirtti. Beyhan, "İsrail Meclisi, Ortadoğu ve dünya barışı adına yasa tasarısını reddetmeli ve insanlığın barış umutlarını arttırmaya yönelik girişimlerde bulunmalı. Mesele sadece 'gürültü kirliliği' değil dünyada tırmanışa geçen İslamofobik davranışların İsrail'de de yaşandığının kanıtıdır." ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından gruptakiler İsrail Meclisi'nde oylanmayı bekleyen yasa tasarısına tepki olarak "Ezan Okuma Yarışması" düzenledi.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 19:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48