banner15

İsrail'in işgali yasallaştırma çabalarına tepki

İsrail Meclisi, Batı Şeria'daki yerleşimlerin yasallaştırılmasına dair ilk oylamayı kabul etmesine tepkiler büyüyor.

İsrail'in işgali yasallaştırma çabalarına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Batı Şeria yerleşimlerinin yasallaştırılmasına dair yasa tasarısının İsrail parlamentosundaki ilk oylamadan geçmesi, büyük tartışmaya neden oldu.

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov oylamanın ardından yazılı açıklama yaparak, "Düzenlemenin amacı Batı Şeria'daki Filistin mülkleri üzerine inşa edilen Yahudi yerleşimlerini korumak. Bazılarını bunu Batı Şeria'nın ilhak edilmesinin adımı olarak duyurdu bile. Eğer bu yasa geçerse barış ihtimalini büyük ölçüde yok eder." dedi. Mladenov ayrıca "İsrailli milletvekillerini bu konuyu yeniden düşünmeye davet ediyorum. Tekrarlıyorum; tüm yerleşim aktivileteleri uluslararası kanuna göre yasadışıdır ve yerleşimlerin barşın önündeki en büyük engel olduğunu söyleyen Ortadoğu Barış Dörtlüsü'ne rağmen yapılmaktdır." vurgusunu yaptı.

Filistin Kurtuluş Örgütü Genel Sekreteri Saib Erakat "İsrail'in savaş suçlarını yasallaştırma konusunda uzun bir geçmişi var. Bu son hamle de uluslararası toplumun tepkisizliğine ne kadar güvendiklerini ortaya koyuyor." dedi. Erakat ayrıca konu hakkında UCM'yi bilgilendireceklerini söyledi.

İsrail Meclisi'nden de tepkiler var. Muhalefet lideri Isaac Herzog yasanın ilk oylamadan geçmesini "İsrail Meclisi için kara bir gün" olarak nitelendirdi. Herzog ayrıca yasanın "ulusal intihar" olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 11:53
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48