banner39

İsrail'in 'kara kutusu' istifa etti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yakınlığıyla bilinen Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dore Gold görevinden istifa etti. Dore Gold, Türkiye ile normalleşme anlaşmasını imzalayan isim olarak da biliniyordu

Ortadoğu 13.10.2016, 15:37 13.10.2016, 17:51
İsrail'in 'kara kutusu' istifa etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile normalleşme anlaşmasını imzalayan Dışişleri Müsteşarı Dore Gold, kişisel nedenlerle istifa ettiğini duyurdu. Gold, Dışişleri Bakanlığı'nın en yüksek pozisyonunda bulunuyordu zira Netanyahu koalisyon görüşmelerinden bu yana, bu mevkiye kimseyi atamamıştı. Yani kağıt üzerinde Dışişleri Bakanlığı görevini de Netanyahu üstleniyor ancak tüm resmi ziyaretler ve hariciyeye dair tüm diplomasi trafiği Dore Gold tarafından yürütülüyordu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Dore Gold’un Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya kişisel sebepleri gerekçe göstererek istifa dilekçesini sunduğu bildirildi.

Gold, dilekçesinde yaklaşık 25 yıldır birlikte çalıştığı Netanyahu’ya kendisine olan güveninden dolayı teşekkür ederek, "İsrail diplomasisi, Dışişleri Müsteşarlığı görevini yürüttüğüm süre boyunca önemli bir mesafe kat etti. Bundan dolayı gurur duyuyorum." ifadesini kullandı. Gold'un istifa sebebi olarak gösterdiği "kişisel sebeplerin" ne olduğu ise açıklanmadı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün yaptığı açıklamaya göre, Başbakan Netanyahu da Gold’a teşekkür etti. Netanyahu, "Dr. Dore Gold’a İsrail’in dünya ülkeleri ile özellikle de Afrika ve Ortadoğu ülkeleri ile ilişkilerinin geliştirilmesinde gösterdiği çabadan dolayı teşekkür ederim. Bunu fazlasıyla önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı. Gold'un yerine kimin atanacağı ise açıklanmadı.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü