banner39

İsrail'in Kudüs'teki insanlık ayıbı

Evi yıkılan Filistinli ailenin şimdi de sığındığı mağraya müdahele edildi.

Ortadoğu 25.10.2013, 23:43 26.10.2013, 08:01
İsrail'in Kudüs'teki insanlık ayıbı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistinli ailenin, yerleştiği mağaranın içinde ve etrafında yaptığı düzenleme çalışması, İsrail tarafından durduruldu.

İsrail, mağaranın içinde ve etrafında düzenlemeler yapıp pencere açan ailenin çalışmalarını durdurmasını isteyerek mahkemeye sevketti.

Baba Halid Zir yaptıüğı açıklamada , "Yıktıkları evimin arsası Osmanlı zamanından beri benim aileme aitti. Arsa benimdi. Evimi yıktılar şimdi buraya yerleştim. Kış gelmeden mağaranın içini sıvayıp dışında bir pencere açmak için mağaranın etrafında biraz düzenleme yaptım. İsrail gelip yaptığımın kanunsuz olduğunu söyleyerek hemen beni mahkemeye verdi. Ne yapacağım 5 çocukla ortada kaldım, dedim. Şimdi gene beni mahkemeye verip, hemen düzenlemeye son ver, dediler. Burayı da yıkarlarsa artık sokakta yatacağız. On kere de gelip yıksalar ben buraya gene ev yapacağım” dedi.

Evi yıkıldıktan sonra Filistin yönetimi ve bazı sivil toplum örgütleri tarafından kendine 10 bin dolar maddi yardım yapıldığını söyleyen Halid Zir, “Buradan sonra gidebileceğim tek yer sokak” derken yanında oturan 5 yaşındaki küçük kızı Hala ise olanlardan habersiz babasının yanaklarından öptü.

KİRALAR ÇOK YÜKSEK

Öte yandan Kudüs'te İsrailli belediye yönetiminin Filistinlilerden, kendilerine ait arsalar üzerinde ev yapabilmeleri için istediği ruhsat ücretleri 200 bin dolardan başlıyor. Filistinliler, çoğunlukla bu miktarı ödeyemedikleri için evlerini ruhsat almadan yapıyor ve belediye de ruhsatsız olduğu gerekçesiyle evleri yıkıyor.

Kudüs’te iki odalı bir evin fiyatı bin 500 dolardan başlayıp 10 bin dolara kadar çıkarken, 100 metrekarelik bir evin inşa maliyeti ise 500 bin dolarla bir milyon dolar arasında değişiyor. Bu da pek çok Filistinliyi Kudüs'ten Batı Şeria'ya göçe zorluyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?