banner39

İsrail'in 'Uluslararası Suçlar Mahkemesi' korkusu

İsrail'in ABD Büyükelçisi, Filistin'in, Uluslararası Suçlar Mahkemesi'ne başvurması ihtimaline karşı önlem alınması gerektiğini söyledi

Ortadoğu 14.12.2012, 13:44 14.12.2012, 13:44
İsrail'in 'Uluslararası Suçlar Mahkemesi' korkusu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in ABD Büyükelçisi Michael Oren, İsrail hükümetinin, Filistin'in Uluslararası Suçlar Mahkemesi (ICC)'ne başvurması ihtimaline karşı önlem alması gerektiğini söyledi.

Filistin ve İsrail arasındaki gerilim, Filistin Başbakanı Mahmud Abbas'ın, BM'ye ''üye olmayan gözlemci ülke'' statüsü elde etmek için başvurması ve başvurunun kabul edilmesinin ardından İsrail'in, Kudüs ile Maaleh Adumim arasındaki hassas E-1 koridorunda 3 bin yeni yerleşim birimi açma kararıyla daha da büyüdü. BM tarafından tanınan yeni statüsü, Filistin'e, Uluslararası Suçlar Mahkemesi'ne başvurma hakkı veriyor.

Öte yandan, İsrail'in ezeli destekçisi ABD bile E-1 planına muhalefet ediyor. Fakat ABD yine de Filistin'in ICC'ye başvurmasına karşı çıkıyor.

Michael Oren, ayrıca, Filistin'in ICC'ye başvurmasına olumlu bakan Avrupa ülkelerinin de kendilerini hayal kırıklığına uğrattığnı söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü