İsrailli bakan: Suriye bölündü, birleşmesi imkansız

İsrailli bakan Yalon, Suriye'nin artık bölündüğünü ve yeniden birleşemeyeceğini öne sürerek ülkeyi omlet haline gelmiş bir yumurtaya benzetti

İsrailli bakan: Suriye bölündü, birleşmesi imkansız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Moşe Yalon, Suriye’nin bölündüğünü savunarak yeniden birleşik bir devlet haline gelmesinin imkânsız olduğunu söyledi. Ülkeyi ‘omlet olmuş bir yumurta’ya benzeten Yalon, omletten yumurta yapılamayacağını ifade etti.

Yalon, resmi temaslarda bulunmak üzere Tel Aviv’i ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile görüştü. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Carter ve Yalon’un gündeminde Suriye krizi vardı. Suriye’deki çatışmaların dört yılı aşkın süredir devam ettiğini hatırlatan Yalon, “Biz Suriye’nin eskiden olduğu gibi birleşik ve tek bir devlet haline gelmesine hiç şans vermiyoruz. Suriye’nin omlet haline gelmiş bir yumurta olduğuna inanıyoruz. Omletten de yumurta yapamazsınız” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin daha şimdiden yarı-bağımsız unsurlara bölündüğünü söyleyen İsrail Savunma Bakanı Yalon, “Dürziler güneydeki belirli alanlarda yoğunlaşırken, Suriyeli Kürtler de kuzeyde. Doğuda ise IŞİD gibi unsurlar var” dedi.

Yalon, “Gelecekte Suriye'de neler olacağından emin değilim. Bunu tahmin etmek çok zor. Ancak, kronik istikrarsızlığın uzun bir süre için Suriye’nin ayırt edici özelliği olacağı kesin” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2015, 16:05
banner53
YORUM EKLE

banner39