banner15

İsrailli diplomat: Körfez ile İsrail'in fikirleri aynı

İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Dore Gold, Körfez ülkelerinin Ortadoğu politikalarının İsrail ile aynı noktaya geldiğini savundu.

İsrailli diplomat: Körfez ile İsrail'in fikirleri aynı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in üst düzey diplomatı Dore Gold, İsrail ile Körfez'deki Arap ülkelerinin Ortadoğu'ya bakış açısının ortak olduğunu öne sürdü.

Financal Times gazetesine verdiği demeçte Gold "Sünni Araplar ile İsrail giderek bölgeye aynı açıdan bakıyor" ifadelerine yer verdi. Tahran'ın politikalarının artan etkilerine değinen Gold, bölgedeki ülkelerin İran'ın nükleer silahlarından endişe duyduğunu belirtti. Öte yandan İsrailli diplomat, İran yönetiminin Yemen, Suriye ve Irak'ta istikrarsızlığa sebep olduğunu, buradaki nüfuzunu kullanarak bölgeye egemen olmaya çalıştığı suçlamasında bulundu.

İsrailli diplomata göre, son dönemde İsrail ile Arap ülkeleri arasında ilişkilerin güçlendiği ancak tepki çekmemek için gizli görüşmeler yürütülüyor.

İsrail'in Sina konusundaki fedakarlıklarına değinen diplomat ayrıca, "Sina'daki askeri seviyeleri kısıtlayan anlaşmalara rağmen İsrail bölgede Mısır'ın 'cihadistlere' yaptığı operasyonlara göz yumuyor." ifadelerine yer verdi.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN ÜST DÜZEY İSRAİL ZİYARETİ 

Suudi Arabistan'ın dış politikasında etkili kişilerden emekli general Enver Eşki'nin, bir Suudi heyetle Tel Aviv'e gittiği ortaya çıkmıştı. Haaretz gazetesi, Suudi yetkililerin, İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Dore Gold ve Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yetkililerinden general Yoav Merdohay ile görüştüğünü duyurmuştu.

Enver Eşki, Suudi Arabistan ordusu ve Dışişleri Bakanlığı’nda önemli görevlerde bulunmuştu. İsrail basınına göre, Suudi Arabistan dış politikasında Enver Eşki'nin etkileri hala sürüyor. Enver Eşki. halen Riyad merkezli bir düşünce kuruluşunun başında bulunuyor

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2016, 11:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35