banner15

İsrailli eski Bakan: İran DAEŞ'ten daha tehlikeli

İsrail eski Savunma Bakanı Moşe Ya'alon, İran'ın İsrail'den daha tehlikeli olduğunu söyleyerek ABD'ye uyarıda bulundu.

İsrailli eski Bakan: İran DAEŞ'ten daha tehlikeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Geçtiğimiz günlerde istifa eden İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, Batılı devletleri İran'ın oluşturduğu tehlikeyi tanımaya ve önlem almaya davet etti.

Amerikalı politikalcılar başta olmak üzere siyasi liderler için Los Angeles Times'da bir yazı kaleme alan Moşe Ya'alon, İran'ın bölgede DAEŞ'ten daha tehlikeli bir varlık olduğunu öne sürdü. Geçtiğimiz Temmuz ayında İran ile imzalanan nükleer anlaşma ile dünya güçlerinin Ortadoğu bölgesini İran'a terk ettiğini iddia eden Ya'alon "Askeri nükleer projeler sadece ertelendi ve buna karşılık ekonomik yaptırımlar, ekonomik izolasyonlar ve balistik füze programı hafifletildi" vurgusunu yaptı.

Ya'alon ayrıca İran'ın anlaşmayı bir bahane olarak kullanarak genişlemesine devam edeceğini ve bölgede daha fazla nüfuzunu arttıracağını söyledi.

Bu yıl içerisinde İsrail basınında çok sayıda İran'ın DAEŞ'ten daha tehlikeli olduğuna dair iddialar yer almıştı.

"IŞİD'İN BİTİRİLMESİ ÇIKARLARA AYKIRI"

İsrail'in strateji kalemlerinden biri olarak bilinen Efraim Inbar, IŞİD'in bitirilmesinin tarihi hata olacağını öne sürerek, örgütün tamamıyla bitirilmemesi gerektiğine vurgu yapmıştı.

Jerusalem Post'te kaleme aldığı yazıda Inbar "ABD Savunma Bakanı Ash Carter son zamanlarda örgütün bitirilmesi için büyük kampanyalar düzenliyor. Geçtiğimiz günlerde de savunma bakanları toplantısına da öncülük ettiler. Ancak IŞİD'in bitirilmesi tarihi bir hata olur. Bunun çok farklı sebepleri var. Birincisi örgüt siyasi boşlukların olduğu yerlerde zayıf devletlere karşı savaşıyor. Ancak bitirilme noktasına geldiğinde sınır ötesi saldırılarını daha da arttıracak ve Batı'daki Müslümanları daha fazla radikalleştirme imkanına sahip olacak." ifadelerine yer vermişti.

Batı'nın istikrar arayışına da eleştiride bulunan Inbar, "Batı istikrar arayıp duruyor ve IŞİD'i bitirerek askeri hedeflere ulaşmayı hedefliyor. Ama istikrar her zaman bir değer olamaz. İstikrar yalnızca bizim çıkarlarımıza hizmet için söz konusu olabilir" vurgusunu yapmıştı.

IŞİD'E İSRAİL YARDIMLARI GÜNDEME GELMİŞTİ

Irak ve Suriye'de varlık gösteren IŞİD'in İsrail teknolojisini kullanarak füze savunma sistemi kullandığı ortaya çıkmıştı. Uzmanlar, IŞİD'in mevcut teknolojilerinin İsrail'in teknoloji yardımı ile sınırlı olmadığını, Japon teknoloji şirketi Sony'nin de füze savunma sistemlerine kameralar yerleştirdiğini iddia etmişti.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 13:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35