banner39

banner35

İsrailli komutanlardan M. Marmara itirafları

Mavi Marmara Gemisine saldıran “Shayetet 13” Deniz Gücü Birliği’nin eski komutanları bile Mavi Marmara’ya yapılan saldırının düzensiz savaş konseptine uymadığını söyledi

Ortadoğu 07.06.2014, 14:05 07.06.2014, 14:13
İsrailli komutanlardan M. Marmara itirafları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mavi Marmara Davasında 5 İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi'nin de aralarında bulunduğu 4 sanık hakkında yakalama kararı verilmesi İsrail’i karıştırdı.

İsrail’in en büyük haber portalı Ynetnews, Mavi Marmara Gemisine saldırıyı düzenleyen “Shayetet 13” Deniz Gücü Birliği’nin 6 eski komutanıyla bir röportaj gerçekleştirdi.

İsrail’de ünlü olmuş bu 6 komutan görev yaptıkları 90’lı yıllarda düzenledikleri gizli operasyonları anlattıkları röportajda söz dönüp dolaşıp Mavi Marmara yönelik yapılan saldırıya geliyor.

Röportajda, “gemideki 10 sivilin ‘ölümü’ne dair haberlerin gelmesiyle ve eski İsrail Savunma Kuvvetleri Genel Kurmay Başkanı Gabi Eshkenazi ve üç general hakkında tutuklama kararı çıkmasının ‘operasyonun’ hataları üzerine bir tartışma başlattığı” vurgulanıyor.

Shaikeh Brosh isimli komutan, içinde 600 insan olan bir gemiye yapılan böylesi bir saldırının acemice olduğunu belirterek nasıl olması gerektiğini şu sözlerle anlatıyor: Ben Shayetet kumandanı iken FKÖ, Filistinli mültecileri İsrail’e göndermeyi amaçlayan Al Awda (Dönüş) filosunu organize ettim. CNN ekipleri, Japon televizyonları aklınıza kim gelirse oradaydı. Gemi Kıbrıs limanında bombalandı. Denize açılamadı bile. Bu işler böyle yapılmalı.

Brosh, muhabirin yönelttiği “Filo durdurulmamalı mıydı” şeklindeki sorusuna “Mavi Marmara’nın bu şekilde üstüne gitmeleri düzensiz savaş konseptine uyan bir şey değil” diyerek cevap veriyor.

“Shayetet bu şekilde operasyon yapmaz” diyen Brosh, iş görecek başka çözüm yolları olduğunu söylüyor: Duman bombası ve şimdi burada açıklaması uygun olmayan başka yollar.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?