İsrailli stratejist: Suriye'nin cenaze namazı yakında

İsrail Savunma Bakanı'nın stratejik danışmanı, yakın bir zamanda, Suriye'de sadece yüzde 20'lik Nusayri merkezli bölgenin Esad'ın elinde kalacağını iddia etti

İsrailli stratejist: Suriye'nin cenaze namazı yakında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Üst düzey bir İsrailli savunma yetkilisi Amos Gilad, Esad'ın Suriye'nin sadece beşte birini kontrol ettiğini, onun Nusayri mezhebi hakimiyetinde küçük bir devlet olarak kalacağını iddia etti.

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon'un stratejik danışmanı Amos Gilad'ın, Suriye'deki Esad yönetiminin son durumu hakkındaki sözleri, Suriye'nin iç savaşın dördüncü yılında fiili olarak bölge genelindeki varlığı ile ilgili kaygılarını yansıtıyor.

Pazartesi günü İsrail Savunma dergisi tarafından düzenlenen bir istihbarat toplantısında konuşan Gilad "Suriye gitti. Suriye ölüyor. Cenaze namazı yakında beyan edilecektir. Tarih kitapları Beşşar Esad'ı Suriye'yi kaybeden biri olarak yazacak. Şimdiye kadar Suriye'nin yüzde 75'ini kaybetti. Her an küçülüyor gelecekte Alevistan başkanı ünvanına sahip olacak" dedi.

Esad, mart ayından bu yana el-Kaide bağlantılı Nusra cephesi, IŞİD gibi gruplarla girdiği çatışmalarda kuzeybatı, güney ve Orta Suriye'de toprak kaybetmişti.

Reuters'ın haberinde, Suriye'de de hükümet yanlılarının da, Nusayrilerin, can damarı Akdeniz sahili olmak üzere, Humus, Hama ile Şam'ın kuzeyine doğru uzanan bir alanda Esad'ın kontrolünde yeni bir devlete çabalarına odaklandığını görüyor' yorumu yer alıyor. Suriye hükümeti, hâlâ kuzeyde, güneyde ve Halep ile kuzeydoğudaki Haseke'de Deyri-zor kenti ve doğuda dera olmak üzere ülkenin birçok bölgesindeki karakollarını korumak için mücadele veriyor.

İsrail komşusundaki çatışmaları ülkesinin dışında tutmaya çalışıyor, Esad'ın sünni islamcılar tarafından devrilmesinden endişeli fakat aynı zamanda Esad güçleri ile mücadelede karşıt gruplara insani yardım sağlıyor. 

1990'larda barışa yönelik çabalara rağmen Suriye ve İsrail 1948,1967 ve 1973 yıllarında savaşmış İsrail Suriye'den Golan tepelerini ele geçirmişti 

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 13:48
banner53
YORUM EKLE

banner39