İsrailliler de isyanda

İsrail'de hayat pahalılığını ve diğer sosyal sorunları protesto etmek için yapılan gösterilerin yıl dönümünde kendini yakan gösterici, İsraillileri sokağa döktü

İsrailliler de isyanda

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Aralık 2010’da Tunus’ta meyve-sebze sattığı el arabasına el konunca isyan edip kendini yakan Muhammed Buazizi’nin Arap ülkelerinde 40 yıllık rejimleri yıkacak olaylar zincirini başlatabileceğini kimse düşünmemişti. Şimdi İsrail’de kendisini ateşe veren Moşe Silman’ın da ülkesinde bu tür bir sosyal hareketi başlatıp başlatamayacağı tartışılıyor.

İsrail'de hayat pahalılığını ve diğer sosyal sorunları protesto etmek için yapılan gösterilerin yıl dönümünde bir İsrailli kendini yaktı. İsrailliler, göstericinin kendini yakması üzerine sokağa döküldü.

Tel Aviv'deki gösterinin bir benzeri de Kudüs'te yapıldı ve her iki gösteriye katılan binlerce kişinin, 'herkese sosyal adalet' ve 'bizleri sömürmeyi bırakın' yazılı pankartlar taşıdığı görüldü.

İsrail'de geçen yıl yapılan, yaklaşık yarım milyon İsrailli'yi sokaklara döken gösterilerde, hayat pahalılığı, düşük maaşlar ve diğer sosyal sorunlar protesto edilmişti.

Protesto hareketi, geçtiğimiz yıl yine temmuz ayında Tel Aviv'in işlek caddelerinden Rothschild Bulvarı'nda kiraların yüksekliğini ve hayat pahalılığını protesto için kurulan bir çadırla başlamıştı. 

Geçtiğimiz yılki çadır eyleminin ardından protesto hareketi diğer kentlere de hızla yayılmış, her haftasonu on binlerce kişinin katıldığı gösteriler düzenlenmişti. Protesto hareketi, ülke çapında 400 bin kişinin sokaklara döküldüğü eylül ayında doruk noktasına ulaşmış, ardından hükümetin verdiği reform sözleri üzerine durulmuştu.

İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin anketine göre İsraillilerin sadece yüzde 26'sı protestoların ardından durumun iyileştiğine inanıyor. 

Bu yıl gösterilerde hayat pahalılığı ve sosyal adalete yeni bir konu da eklendi: Askerliğin toplumun tüm kesimleri için zorunlu hale getirilmesi talebi. Pek çok İsrailli genç, aşırı dinci ultraortodoks Yahudilere askerlik muafiyetine isyan ediyor.  İsrail Yüksek Mahkemesi, şubat ayında tarihi bir karara imza atarak, ultraortodoks Yahudilere tanınan muafiyetin Anayasa'ya aykırı olduğuna hükmetmiş ve yasanın değiştirilmesi için Ağustos ayına kadar mühlet vermişti. Göstericiler önümüzdeki hafta yeniden meydanlarda buluşmayı planlıyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2012, 12:43
banner53
YORUM EKLE

banner39