İsrailliler oylarını Araplar'la paylaşıyor

İnternet üzerinden başlatılan kampanyaya katılan İsrailliler, oy verme haklarını Filistinliler'e bağışlıyor

Ortadoğu 21.01.2013, 12:08 21.01.2013, 12:08
İsrailliler oylarını Araplar'la paylaşıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'de başlayan sivil itaatsizlik eylemi, seçimlerde eşitlik ve adalet çağrısı yapıyor. Bu amaçla oluşturulan Facebook sayfasında, binlerce İsrail vatandaşı Filistinli komşularına önümüzdeki parlamento seçimlerinde oy kullanma hakkını bağışladı.

Gerçek Demokrasi adlı siyasi girişime bugüne kadar bin 400'den fazla katılım oldu. İsrailliler, "ikinci sınıf vatandaş" muamelesi gören Filistinli vatandaşlara verdikleri oy "bağışları" ile destek sağlama amacında..

Girişimin kurucuları kampanyayı "İsrail seçimlerinin demokratik olmayan doğasına karşı sivil itaatsizlik eylemi" olarak niteliyor. Oy hakkı olmaksızın dört milyon Filistinli üzerinde söz hakkı olacak yeni bir hükümetin seçilmesine tepki gösteriyor.

Bir buçuk milyon Filistinli İsrail vatandaşlığı taşıması rağmen, hayatlarını etkileyecek seçimlerde oy kullanma hakkına sahip değil.

Kampanyaya katılanlar, 22 Ocak'ta sandık başına gittiklerinde Filistinli komşularının talepleri doğrultusunda oy kullanmaya hazır olduklarını belirtiyor.

Gerçek Demokrasi hareketi, İngiltere'de 2010 yılında başlatılan benzer bir modeli izliyo. İngilizler ülkedeki bazı azınlıklara kendi oylarını bağışlayarak kampanya başlatmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?