banner39

İşte barış isteyen İsrail Başbakanı!

Netanyahu koalisyona bir aşırı sağcı partiyi daha çağırdı, Doğu Kudüs'te de bir Filistinli aileye evlerini yerleşimcilere açma zorunluluğu getiriliyor!

Ortadoğu 10.03.2011, 13:34 10.03.2011, 13:53
İşte barış isteyen İsrail Başbakanı!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, aşırı sağcı Ulusal Birlik partisine, koalisyona ve kabineye katılmayı önerdiği bildirildi. Haaretz gazetesi, Netanyahu'nun bu öneriyi, "Filistinlilerle barış" konusunda muhtemelen gelecek Mayıs ayında yeni bir plan açıklamadan önce yaptığına dikkati çekti. Planda, Batı Şeria'daki toprakların bir kısmının daha Filistin Yönetimi'ne transferinin de yer aldığı iddia edilmişti.

Haberde, Başbakana yakın bir kaynağın, Ulusal Birlik partisi milletvekilleriyle henüz anlaşmaya varılmadığını söylediği kaydedildi.

Netanyahu'nun daha önce de parlamentoda (Knesset) dört milletvekili bulunan Ulusal Birlik partisinin başkanı Yaakov Katz ile bir araya gelerek, koalisyona katılması konusunda görüştüğünü hatırlatan Haaretz, müzakereler sırasında Katz'ın, Kudüs'te ve Kudüs'ün hemen yanı başındaki Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinden Maale Adumim'de geniş çaplı inşaatlara başlanacağı yolunda açıklama yapılmasını istemesi ve bunun kabul edilmemesi nedeniyle bu girişimin sonuçsuz kaldığı belirtildi.

Netanyahu'nun koalisyona davet ettiği Katz, Kudüs'te ve Kudüs'ün hemen dışında dev yeni yerleşim brirmleri konusunda ısrarı ile biliniyor.

FİLİSTİNLİ AİLEYE YERLEŞİMCİ ŞARTI!

Öte yandan, İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'te mahkeme, Yahudi yerleşimleri tarafından kuşatılan bir mahallede yaşayan Filistinlileri evlerini aşırı sağcı Yahudilerle paylaşmaya mahkum etti.

Haaretz'in haberine göre, Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait evlerin yerine Yahudi yerleşimleri inşa eden ABD'li işadamı Irving Moskowitz'e karşı 11 yıldır hukuk mücadelesini sürdüren Hamdallah ailesi, mahkeme kararıyla evlerinin bir odasını aşırı sağcı İsraillilere vermek zorunda kalacak.

Moskowitz, Hamdallah ailesi fertleri dahil 16 Filistinli'nin yaşadığı evi, 1990'da İsrail makamlarının evin sahibi olarak tanıdığı İsraillililerden satın aldığını iddia ediyor. Kudüs Bölge Mahkemesi de, 2005'te Hamdallah ailesinin evin sonradan inşa edilen odalarında kalmasını yasaklamıştı. 

Evde 1952'den beri yaşayan Hamdallah ailesi, yerleşimcileri hileyle kendilerini evden atmaya çalışmakla suçladı.

Mahkeme kararına göre, odaya İsrailli bir aileyle birlikte iki polis gönderilecek. Aile, "Ne yapabiliriz ki? Niyetleri, hayatımızı cehenneme çevirerek bizi bu evden ayrılmaya zorlamak" diyor.

Evin bulunduğu  Maleh Zeytim bölgesi, Doğu Kudüs'te Arapların yoğun olduğu bölgelerden biri. Bölgede Yahudi aileler için 14 yeni bina inşa etme planı, geçen hafta kabul edilmişti.

 

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?