banner27

İşte Irak hükümetini kuran Erbil Anlaşması

Dünya Bülteni 2010 seçimleri sonrası Erbil’de toplanan grupların yeni Irak hükümeti kurabilmek için aralarında vardığı anlaşmanın belgesini yayınlıyor

İşte Irak hükümetini kuran Erbil Anlaşması

Tahir Akdeniz/ Dünya Bülteni- Haber Merkezi

Irak'ta 2010 seçimleri sonrasında hükümet kurma çalışmaları uzayınca ülkedeki gruplar Erbil'de bir araya gelerek bir anlaşma imzalamış ve hükümeti kurmuşlardı.

2010 seçimleri sonrası hükümet kurma çalışmaları bir yıl devam etmişti. Iraklı siyasi ittifaklar bu sürenin sonunda Erbil'de toplanarak bir anlaşma ile yeni hükümeti kurmuşlardı. Şii Ulusal İttifak, el Irakiyye Listesi ve Kürdistan İttifakı'nın Erbil'de gerçekleştirdikleri toplantıda Irak'taki pek çok dosyayı ele almıştı.

Ele alınan dosyalar arasında Yüksek Politikalar Ulusal Konseyi'nin kurulması, Başbakanlığın iç işleyiş düzeninde ve parlamentonun işleyişinde reformlara gidilmesi, yürütme erkinin çalışma düzenin yeniden ele alınması gibi konular yer almıştı.

Yine Erbil'de Baasçılara ilişkin dosyayı takip eden adalet ve hesap verebilirlik komisyonu, yargı reformu dosyası, ulusal dengelerin devlette adil temsili, güvenlik dosyası ve Kürdistan bölgesine ilişkin meseleler gündeme geldi.

Yaşanan hararetli tartışmalar sonucu üç ittifak anlaşmaya varmış, anlaşmayı Kürdistan İttifakı ve KRG'yi temsilen Başbakan Yardımcısı Nuri Şavirs, Ulusal İttifak'ı temsilen Dava Partisi liderlerinden Hasan el Suneyd, el Irakiyye listesi'ni temsilen Selman el Cumeyli imzalamıştı.

İmzalanan anlaşmanın 9 maddesi şu şekilde

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2012, 17:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
murtaza
murtaza - 6 yıl Önce

belge linki kırık, dosyayı indiremedik, ingilenirseniz seviniriz..

SIRADAKİ HABER

banner26

banner25