İşte, Mısır'da darbe anayasasını yazacak heyetin portresi

Mısır'da darbe anayasasına nihai şeklini verecek heyete Selefi Nur Partisi'nden bir kişi ve İhvan'a her fırsatta saldıran eski bir İhvan üyesi de girdi

İşte, Mısır'da darbe anayasasını yazacak heyetin portresi

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Mısır geçici cumhurbaşkanı Adli Mansur, anayasanın ikinci merhalesinin yapımını tamamlayacak olan 50 kişiden oluşan anayasa komisyonunu açıkladı. Anayasa taslağını, askeri müdahaleden sonra oluşturulan 10 kişilik bir komisyon hazırlamıştı.

Yeni taslak 2012 yılında halkın yüzde 64,5'e tarafından kabul edilen, anayasadaki bazı maddelerin değiştirilmesiyle ortaya çıkan bir darbe anayasası olarak kabul ediliyor.

Komisyonda İslami akımlardan sadece iki kişi yer alıyor. Bunlardan birisi Nur Patisinden diğer ise medyada devamlı İhvan aleyhinde konuşan eski bir İhvan üyesi. Gençleri ise tamamen Temerrud Hareketi ve aynı çizgideki bir diğer akım temsil ediyor.

Komisyonda El Ezher'den 3, kiliseden ise iki temsilci yer alıyor.

İslami partiler olan Hürriyet ve Adalet, Vatan, Raye, Bina ve Kalkınma gibi Müslüman Kardeşler, Cemaatul İslamiyye ve Nur dışındaki diğer iki güçlü Selefi Partilerden komisyonda temsilci yer almıyor.

Komisyonun oluşumu şöyle:

Komisyonda El Ezher'den Mısır Müftüsü Şevki Allam, El Ezher Şeyhi müsteşarlarından Muhammed Abdusselam ve Abdullah Mebruk el Neccar, Kıpti Kilisesinden ise Tanta Kıpti Kilisesi Papazı Antonyus Aziz Mina ve İncil Taifesinden Saffet el Beyadi yer aldı.

Gençler, Temerrud Hareketi'nden Muhammed Abdülaziz ve Muhammed Bedr ile 30 Haziran Devrimi Koalisyonu'ndan Ahmed Iyd ve Amr Salah tarafından temsil ediliyor.

Yazarlar ve Sanatçılar Birliğinden birer kişi yer alıyor.

Yüksek Öğretim Kurumu'ndan sadece Süveyş Üniversitesi Rektörü Ahmed Hamdan yer aldı.

Ordudan  General Muhammed Mecd ed din, Polisten ise General Ali Muhammed Abdulveli anayasa üyeliğine seçildi.

Komisyondan İslami akımlardan sadece iki kişi yer aldı. Nur Partisi başkan yardımcısı Besim el Zerka, diğeri ise bir zamanlar Müslüman Kardeşler üyesi olan, ancak son dönemde televizyonlarda devamlı bir şekilde Müslüman Kardeşler'i eleştiren Kemal el Hilbavi; Liberal kesimden Vefd Partisi Başkanı El Seyyid el Bedevi ve Mısır Demokrasi Partisi Muhammed ebul Gar; Solcu akımdan Tecemmu Partisi Başkan Yardımcısı Hüseyin Abdurrazik; Nasırcı akımdan Kerame Partisi Muhammed Sami yer aldı.

Öte yandan Mısırlı meşhur Kıpti kalp cerrahı Megdi Yakup, Arap Birliği eski genel sekreteri Amr Musa, El Ahram Stratejik Araştırmalar Merkezi'nden Amr eş Şubeki de komisyon alınan isimler arasında.

Geri kalan isimler ise sendikalar, kadın kuruluşlar, insan hakları gibi laik, solcu, liberal ve Fülul olarak ifade edilen Mübarek'e yakın isimlerden oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 15:27
banner53
YORUM EKLE

banner39