'İstifa edip Rusya'ya sığınmaya karar veren Esed'i Kasım Süleymani vazgeçirdi'

Beşar Esad istifa etmeye ve iltica etmeye karar verdi .. ama İranlı bir mesaj ve bağlantısı onu geri çekti

Ortadoğu 24.02.2020, 13:09 02.03.2020, 14:47
'İstifa edip Rusya'ya sığınmaya karar veren Esed'i Kasım Süleymani vazgeçirdi'

Kudüs’te basılan, sadece İngilizce ve Fransızca yayınlanan Arap gazetesi Jerusalem Post 23 Şubat 2020 Pazar akşamı, ABD tarafından öldürülen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin danışmanı Hassan Flark'ın özel bir röportajda Suriye rejimi cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın iktidardan vazgeçmeye karar verdiğini ancak Süleymani'nin gönderdiği bir mektubun onu bu karardan vazgeçirdiğini söyledi. 

Kasım Süleymani'nin özel yardımcısı olan Flark, Irak'taki Kudüs Gücü'nden de sorumluydu ve 41 yıldır Süleymani ile birlikte çalıştığı söyleniyor. Flark açıklamasında Kasım Süleymani'nin mesajından önce, Beşar Esad'ın iktidardan vazgeçmeye ve siyasi sığınma istemek için Rusya'ya gitmeye karar verdiğini söyledi. "İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, kararından geri çekilmesi ve savaşa devam etmesi için onu ikna etti " dedi.

Süleymani'nin Beşar Esad'a geri dönmesinde büyük rol oynadığı bir mektuba geri dönersek bu ne zaman oldu?

Süleymani’nin danışmanı bu olayın zamanlamasını açıklamadı ancak rejimin Suriye topraklarının yaklaşık yüzde 80'ini kontrol eden muhalefetin önünde büyük bir kayıp yaşadığı dönemde olduğu tahmin ediliyor. Suriye rejim kuvvetlerine daha sonra devletin bazı ekonomik kaynaklarını kontrol etmek için yanlarında askerlik, pozisyon ve askeri katılım sağlamak için finansal ve lojistik destek sağlama vaadi yapıldığı öne sürüldü.

Suriye'deki Süleymani

2011'deki Suriye krizinin başlangıcından bu yana, Süleymani periyodik olarak Şam'a seyahat etmeye başladı ve Amerikan istihbarat raporlarına göre "savaşı kendisi yönetiyordu". ABD'li yetkililere göre Süleymani, Suriye ordusunun liderleri, Lübnan Hizbullah'ı ve Irak'taki Şii milislerin temsilcileri de dahil olmak üzere savaşı yöneten çokuluslu komutanlar tarafından kuşatılan Esad'ın 'Şam'da kalma' savaşını takip ediyordu. Yıllardır muhalefetin elinde olan Suriye şehirlerinin ve valiliklerinin çoğunda istihbarat ekipleri ile durumu yakın takip ediyordu.

Kaynak: arabicpost.me, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (1)
Recepali 4 yıl önce
Kasım süleymani denen katil cani çok daha önce gebertilmeliydi. Ancak burada iş müslümanlar ve savaşın durdurulması için degil abd nin kendi çıkarı ve zamanı geldigi için öldürüldügü için artık suriyedeki 10 milyon sünni sivil halk için bir şey ifade etmiyor. Artık suriye halkı yarısı türkiyede geri kalanı komşu diger ülkelerde ve avrupada. Şimdi bu durumda suriyenin iran ve rusyaya hizmet etmesi için esedin desteklendigi ortada. Rusya akdenize indi orda üsler edindi iran ıraktan sonra kanser gibi suriyeyide ele geçirdi amerikada petrol sahalarına çöktü. Bir ileriki adımda bu boşaltılan ülkelerin israile devredilmesi
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?