İsveç Başbakanı Löfven, İran'da

İran ve İsveç arasında "teknoloji, eğitim, yol ve şehircilik, iletişim, kadın ve aile" gibi konularda 5 mutabakat zaptı imzalandı.

İsveç Başbakanı Löfven, İran'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye'de ateşkesin kalıcı hale getirilmesi gerektiğini belirtti.

İsveç Başbakanı Stefan Löfven, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği İran'da Cumhurbaşkanı Ruhani tarafından resmi törenle karşılandı.

Başkent Tahran'daki Sadabad Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede, İran ve İsveç arasında "teknoloji, eğitim, yol ve şehircilik, iletişim, kadın ve aile" gibi konularda 5 mutabakat zaptı imzalandı.

Heyetler arası ve ikili görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Ruhani, iki ülkenin nükleer anlaşma sonrası gerçekleştirilebilecek ekonomik iş birliğinden azami oranda istifade etmesi gerektiğini belirtti.

İkili görüşmede Tahran ve Stockholm arasındaki siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası konuların da ele alındığını dile getiren Ruhani, şunları söyledi:

"Bugün herkes Suriye'deki ateşkesin kalıcı hale getirilmesi, Suriye hükümeti ve muhalifler arasındaki görüşmelerin devamı ve DEAŞ ve Nusra Cephesi'yle mücadele konusuna riayet etmelidir. Yakında Suriye'de yeni şartların ortaya çıktığına şahit olacağız."

Ruhani konuşmasında, nükleer anlaşma sonrasında ülkesiyle ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için de Avrupa Birliğinin (AB) üye ülkelerin banka ve şirketlerine bu konuda gereken desteği vermesini beklediklerini ifade etti.

İsveç Başbakanı Löfven ise uzun yıllar sonra İran'ı ziyaret eden ilk İsveç Başbakanı olduğuna dikkati çekerek, bundan dolayı memnuniyetini dile getirdi.

Löfven, ikili görüşmede bölge sorunları, insan hakları ve İran-Suudi Arabistan ilişkilerini konuştuklarını belirterek, iki ülkenin başta ekonomi olmak üzere çeşitli alanlarda ilişkilerini artırma konusunda kararlı olduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 14:49
banner53
YORUM EKLE

banner39