İsveç: Kimyasalın arkasında Esad var

İsveç Dışişleri Bakanı Bildt, kimyasal katliamın arkasında Esad'a bağlı güçlerin olduğunu söyledi

İsveç: Kimyasalın arkasında Esad var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Suriye'nin başkenti Şam'da gerçekleştirilen kimyasal katliamın arkasında Esad rejiminin olduğunu söyledi.

Carl Bildt, Suriye'nin başkenti Şam'da birkaç gün önce gerçekleştirilen kimyasal katliamın arkasında Esad'a bağlı güçlerin olduğunu söyledi. Resmi blogunda muhaliflerin hâkim olduğu bölgede meydana gelen kimyasal gaz saldırısının başka bir güç tarafından yapıldığını iddia etmenin zor olduğunu yazan Bildt, "Kaldı ki bu kimyasal katliam Esad güçlerinin ilk sabıkası değil. Daha önce de bir çok yerde kimyasal gaz kullandılar." şeklinde görüş bildirdi.

Esad rejiminin ve Rusya'nın katliam ile ilgili olarak muhalifleri suçladığına da değinen Bildt, net sonuçlara ulaşmak için Şam yönetiminin hâlihazırda Şam'da bulunan BM heyetinin katliam bölgesinde inceleme yapmasına acilen izin vermesi gerektiğini vurguladı.

Şam'ın El Guta bölgesine düzenlenen kimyasal gaz katliamında aralarında cok sayıda çocuğun da bulunduğu bini aşkın insanın hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2013, 13:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35