banner15

İtalya Başbakanı Renzi İran'da

İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin iki günlük Tahran ziyaretinde, iki ülke arasında 17 milyar euroyu bulan yeni ticari anlaşmalar imza atılması bekleniyor.

İtalya Başbakanı Renzi İran'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İtalya Başbakanı Matteo Renzi iki günlük resmi ziyaret için geldiği Tahran’da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından resmi törenle karşılandı.

İran Cumhurbaşkanı ülkesine olan yaptırımların kaldırılmasının ardından geçtiğimiz ocak ayında ilk Avrupa seyahati programı kapsamında İtalya’ya gitmişti.

İLK GÜN 6 ANLAŞMA

Ruhani ile Renzi görüşmesinin ilk gününde değişik konuları kapsayan 6 işbirliği anlaşması imzalandı.

Ruhani ve Renzi’nin katılımıyla imzalanan anlaşmalar, kültür ve turizm, sanayi ve yenilebilir enerjiler, İran ve İtalya demoryolları arasında işbirliği, İran havalimanlarının geliştirilmesi ve ayrıca iki ülkede ortak fuarlar düzenlenmesi konularını kapsıyor.

RUHANİ KARŞILADI

Bugün sabah saatlerinde Tahran’a gelen İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Sadabad Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından resmi şekilde karşılandı.

250 kişilik üst düzey bir ekonomik ve siyasi heyetle Tahran’a gelen Renzi’nin görüşmek istediği konular arasında yaptırımlar sonrası ikili ilişkilerin geliştirilmesinin ele alınması olacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 14:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48