banner15

İtalya, Mısır'a uçuşları askıya aldı

İtalya, geçtiğimiz aylarda Kahire yolunda ölü bulunan İtalyan öğrenci Regen'in cinayetini aydınlatana kadar Mısır'a uçuşları durdurdu.

İtalya, Mısır'a uçuşları askıya aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kahire-İskenderiye yolunda ölü bulunan ve vücudunda darp izleri tespit edilen İtalyan öğrenci Giulio Regeni'nin cinayeti aydınlatılana kadar İtalya'dan Mısır'a uçak seferleri durduruldu.

Kuzey Afrika İstatistik Ajansına göre, uçuşların Mısır'a maliyeti 230 milyon dolar olacak. Öte yandan İtalyan Turizm Derneği, Mısır'ın tatil için harika bir ülke olduğunu ancak öfke ve güvenlik tehditleri yüzünden bu ülkeye gidişlerin mümkün olmadığını açıkladı

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni de Giulio Regeni'nin cinayetiyle ilgili Mısır'a sert bir uyarı yapmıştı. İtalyan devlet televizyonun açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni "Mısırlı yetkililer Regeni ilgili soruşturma ile işbirliği yapmazsa, sonuçlarına katlanırlar" ifadelerini kullandı. Gentiloni "Biz mümkün olan tüm önlemleri değerlendireceğiz, ancak İtalya ve Mısır arasındaki ilişkilerin o noktaya gelmemesi umarız" diye eklemişti.

Geçtiğimiz hafta, öldürülülen İtalyan öğrenci Giulio Regeni'nin anne ve babası, sonuç alınmazsa işkence görmüş haline dair fotoğrafları yayınlayacaklarını söylemişti.

NE OLMUŞTU?

Kahire'de 25 Ocak devriminin 5. yıl dönümünde kaybolan Cambridge Üniversitesi öğrencisi 28 yaşındaki İtalyan genç Giulio Regeni, Kahire-İskenderiye yolunda ölü bulunmuştu. Regeni'nin naaşını gören İtalya'nın Kahire Büyükelçisi Maurizio Massari, gencin vücudunda çok sayıda darp izi, morluk ve yanma belirtileri bulunduğunu kaydetmişti. Olayın ardından Mısır, insan hakları dosyası ve İtalyan gencin ölümü nedeniyle kınamalara maruz kalmış, Avrupa Parlamentosu da 10 Mart'ta, İtalyan genç Regeni'nin ölümünün, ülkedeki insan hakları ihlalleri bağlamında değerlendirilmesi yönünde karar almıştı.

Kahire Emniyeti’nin geçen hafta Yeni Kahire bölgesinde bir eve yaptığı operasyonda, Regeni’yi de kaçırıp öldürdüğünden şüphelenilen, polis kılığına girerek yabancıları kaçırıp paralarını alan bir çetenin üyelerinin ölü ele geçirildiği açıklanmıştı. Mısır İçişleri Bakanlığı, Regeni’nin ölümüne ilişkin soruşturmanın halen devam ettiğini açıklamıştı.

Regeni'nin ölümü üstündeki sır perdesinin kalkması ve gerçekliğe ulaşılması yönünde Mısır’a baskı yapan İtalya’da Başbakan Matteo Renzi Mısır’dan makul bir açıklama beklediğini yinelemişti.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 12:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48