İzzetbegoviç: Suriye'deki şiddet güçle çözülür

Boşnak lider Bakir İzzetbegoviç, Suriye'de güçler dengelenmeden siyasi ve diplomatik çözüm olmayacağını söyledi

İzzetbegoviç: Suriye'deki şiddet güçle çözülür

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç,  sivil halka yönelik kimyasal silah kullanılmasının insanlığa karşı işlenen suç olduğuna dikkati çekerek "Suriye'deki şiddet, yalnızca güçle durdurulabilir'' dedi.

Uluslararası topluma, Esad rejimi tarafından uygulanan şiddet ve katliamlara karşı, sivil halkı koruma çağrısında bulunan İzzetbegoviç, şunları kaydetti:

''Birleşmiş Milletler'in üyesi olarak, kolektif ve bireysel anlamda yükümlülük ve sorumluluğumuz, Suriye'deki sivil halkı korumak ve burada uluslar arası normları güvence altına almaktır. İşlenen suçları durdurmak ve suçluları cezalandırmak için hemen ve kararlı şekilde harekete geçmek ahlaki zorunluluktur. Suriye'deki şiddet, yalnızca güç ile durdurulabilir. Eğer Esad rejiminin uyguladığı şiddet durdurulmaz ve Suriye halkı koruma altına alınmazsa, Suriye'de yaşanan trajedi, insanlığın vicdanında karanlık bir nokta olarak kalacaktır."

İzzetbegoviç, Suriye halkına, ülkesinin geleceği hakkında karar verme imkanı sağlanması gerektiğini vurgulayarak, ''Sahadaki askeri denge sağlanmadan, siyasi ve diplomatik çözüm olmayacaktır'' ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 13:45
banner53
YORUM EKLE

banner39