banner39

John Kerry İsrail'e gitti

İsrail'de Netanyahu ile görüşen Kerry, Suriye'deki kimyasal silahların denetimi ve imhasıyla ilgili olarak ABD ile Rusya arasında varılan anlaşma hakkında geniş bilgi verdi

Ortadoğu 15.09.2013, 15:30 15.09.2013, 15:30
John Kerry İsrail'e gitti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya ile ABD'nin, Suriye'deki kimyasal silahların denetimi konusunda vardığı anlaşmanın ardından İsrail'e gitti.

İsrail ordu radyosunun haberine göre, bir günlük ziyaret çerçevesinde sabah saatlerinde Tel Aviv'e giden John Kerry, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü. Kerry, görüşmede, Suriye'deki kimyasal silahların denetimi ve imhasıyla ilgili olarak ABD ile Rusya arasında varılan anlaşma hakkında Netanyahu'ya kapsamlı bilgi verdi.

John Kerry'e ziyareti sırasında Filistin-İsrail arasında ABD'nin arabuluculuğunda yürütülen barış görüşmelerinde Kerry'nin özel temsilcisi olarak hazır bulunan Martin Indyk de eşlik etti.

Geçen hafta Londra'da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşen John Kerry'nin, İsrailli muhataplarıyla, devam eden barış müzakerelerini de ele aldığı öğrenildi.

Kerry son olarak temmuz ayında, barış görüşmelerinin yeniden başlatılması konusunda yürütülen diplomatik temaslar çerçevesinde İsrail'e gitmişti.

NETANYAHU: İSRAİL KENDİNİ SAVUNMAK İÇİN HAZIR OLMALIDIR

Öte yandan İsrail Başbakanı Netanyahu, 1973'te İsrail'in Arap ordularını yenilgiye uğratmasıyla sonuçlanan "Yom Kippur" savaşının 40. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Suriye'nin kimyasal silahlarının imhası konusunda varılan anlaşmayla ilgili şunları söyledi:

"Umut ediyoruz varılan bu anlaşma başarıya ulaşır. Anlaşmanın sonuçları, Suriye rejiminin kendi halkına karşı kullandığı silahların tamamını yok etmesiyle test edilecek. Burada belirleyici olacak olan sözler değil, eylem ve sonuçlarıdır. Her durumda İsrail kendini savunmak için hazır durumda olmalıdır. Bugün bu istek ve yetenek her zamankinden daha fazla önemlidir."

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?