banner15

Kabe'nin çevresi genişletilecek

Kabe’nin bulunduğu Mescid-i Haram’ı genişletme projesiyle 1,2 milyon kişiye daha ibadet etme imkanı sağlanırken, proje ile modern çöp imha ve güvenlik takip sistemleri kurulacak.

Kabe'nin çevresi genişletilecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mekke’de, Kabe’nin bulunduğu Mescid-i Haram’ı genişletme projesiyle 1,2 milyon kişiye daha ibadet etme imkanı sağlanacak. Proje, bugün Kral Abdullah tarafından başlatılacak.

Suudi Arab News gazetesinin haberine göre, yeni genişleme projesi ile modern çöp imha ve güvenlik takip sistemleri kurulacak. Caminin kuzey bahçesine güneşlikler yapılacak. İnşa edilecek ek kısım klimalı olacak.

Yürüyen merdivenler misafirlere kolaylık sağlayacak ve halen kullanılan mescide köprülerle bağlanacak.

Gazeteye konuşan Mescid-i Harameyn işleri başkanlığı başkan yardımcısı Muhammed El Huzeym, proje tamamlandığında yeni kısımda yaklaşık 1,2 milyon kişinin ibadet edebileceğini söyledi. El Huzeym, tavaf yapılan bölgenin de genişletileceğini ve Mescid-i Haram’ın tüm bölümlerinin klimalı olacağını kaydetti.

Yetkili, Safa ve Merve arasındaki yürüyüş yolunun saatlik kapasitesinin 44 binden 118 bine çıkarıldığını ifade etti.

Geçtiğimiz günlerde Mekke’de yapılması planlanan şehiriçi toplu raylı taşıma sisteminin inşaatına 2013’te başlanacağı ilan edilmişti. Raylı sistemde operasyonların 2017’de start alması hedefleniyor. Her yıl hac ve umre için milyonlarca ziyaretçinin akınına uğrayan Mekke’de ciddi trafik sıkışıklığı yaşanıyor. Tahminlere göre şehrin kendi nüfusu 2035’e kadar iki katına çıkarak üç milyona ulaşacak.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2011, 09:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35