banner39

Kaçırılan pilotlarla ilgili yeni gelişme

Lübnan İçişleri Bakanı Şerbil, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Özyıldız ile Türk pilotların durumunu görüştü

Ortadoğu 09.09.2013, 22:38 10.09.2013, 07:43
Kaçırılan pilotlarla ilgili yeni gelişme

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan İçişleri Bakanı Mervan Şerbil, Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız ve yeni göreve başlayan ABD'in Beyrut Büyükelçisi David Hale'i kabul etti.

Başkent Beyrut'taki İçişleri Bakanlığı binasında Şerbil ve Özyıldız arasında gerçekleşen görüşmede, Lübnan'da 9 Ağustos'ta, İstanbul-Beyrut seferini yapan THY personelinden Murat Akpınar ve Murat Ağca adlı 2 Türk pilotun kaçırılmasına ilişkin gelişmeler ele alındı. 

Özyıldız, yaklaşık yarım saat gerçekleşen görüşmenin ardından açıklama yapmadan bakanlıktan ayrıldı.

ABD'NİN BÜYÜKELÇİLİK PERSONELİNİ ÇEKMESİ

Şerbil-Hale görüşmesinin ardından bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada ise ABD'nin dün "aciliyeti olmayan personelin ve ailelerinin Lübnan'dan çekilmesi" kararının ele alındığı belirtildi.

Görüşmede ayrıca, sosyal, ekonomik ve güvenlik açısından Suriye sığınmacılar konusuna değinildiği ve sığınmacıların ülkeye olan yükünün hafifletilmesi için uluslararası toplumun yapacağı yardımların öneminin vurgulandığı kaydedildi.

Açıklamada, Şerbil'in, "Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, terörizmle mücadele etmek amacıyla diplomatik misyonların korunması için bir dizi önlem aldı" ifadelerine yer verildi.

 

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?