banner39

Kaddafi ailesi muamması sürüyor

Gizlice sığındıkları Cezayir'den kaçan devrik Libya liderinin eşi ve üç çocuğuna İngiliz müttefiki Umman tarafından sığınma hakkı verildiği iddia edilirken Umman iddiaları yalanladı

Ortadoğu 25.03.2013, 16:28 25.03.2013, 17:22
Kaddafi ailesi muamması sürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Körfez'de İngiltere'nin en yakın müttefiki olan Umman'ın devrik Libya lideri Albay Muammer Kaddafi'nin hayatta kalan aile üyelerinden dördüne siyasi iltica hakkı verdiği bildirildi. 

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, karar Prens Charles'ın Umman ziyareti sırasında ortaya çıktı.

Kaddafi ailesine 'insani' nedenlerle sığınma hakkı tanındığı ve tüm giderlerinin Umman hükümeti tarafından karşılandığı da belirtildi. 

Geçtiğimiz günlerde, Kaddafi'nin üç çocuğu ve dul eşinin artık Cezayir'de olmadığı açıklanmış, ülkedeki Libya büyükelçisi Abdülhamid Bouzaher, ailenin "uzun zaman önce" ülkeden ayrıldığını kaydetmişti.

Kaddafi'nin kızı Ayşe ve oğlu Hannibal Interpol tarafından aranıyor, Cezayir'e sığınan Muhammed ve dul eşi Safya hakkında ise böyle bir durum yok.

Bu haftanın başlarında, Kaddafi'nin kuzenlerinden Ahmed Gaddaf el-Baraj Mısır tutuklanmıştı.

Devrimden sonra Cezayir'e kaçan Kaddafi ailesi üyelerinin şu anda nerede olduğu bilinmiyor. Oğullarından Saadi savaşın ardından Nijer'e kaçmıştı.

Babasının en muhtemel halefi olarak görülen Seyf el-İslam ise Libya'da hapiste...

UMMAN: KADDAFİ AİLESİ BİZDE DEĞİL

Umman ise, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin ailesinin ülkelerinde bulunduğuna dair haberleri yalanladı.

Umman'ın Trablus Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Kaddafi ailesinin, Cezayir'den ayrılıp Umman'a sığındığı yönündeki haberlerin yalan olduğu, konuyla ilgili Libya'dan herhangi bir yetkiliyle iletişime geçilmediği kaydedildi.

Cezayir medyasında bugün yer alan haberlerde, devrik lider Kaddafi'nin eşi Safiye, kızı Ayşe ve oğulları Muhammed ile Hanibal'ın Kasım ayında Cezayir'den ayrılarak, siyasi sığınma talebinde bulundukları Umman'a yerleştikleri iddia edildi.

Haberlerde ayrıca, Umman'ın sığınma talebine karşılık, aileden siyasi faaliyette bulunmama sözü aldığı öne sürülmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?