banner39

banner35

Kaddafi askerlerine ait yüzlerce ceset bulundu

Sirte kentinde Kaddafi’nin askerlerine ait olduğu belirtilen 250’den fazla ceset bulundu

Ortadoğu 26.10.2011, 15:41 26.10.2011, 15:41
Kaddafi askerlerine ait yüzlerce ceset bulundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin hayatını kaybettiği Sirte kentinde Kaddafi’nin askerlerine ait olduğu belirtilen 250’den fazla ceset bulunduğu bildirildi.

Libya’da yayınlanan Quryna gazetesi, Kızılhaç yetkililerine dayandırdığı bir haberinde Sirte ve civarında Kaddafi askerlerine ait 267 ceset bulunduğunu yazdı. 

Libya’da muhalif savaşçıların teslim olan ya da canlı ele geçirdikleri Kaddafi askerlerini infaz ettiğine dair iddialar ortaya atılmıştı. Aynı şekilde Kaddafi’nin kendisinin de infaz edildiği düşünülüyor.

Gazeteye konuşan kaynaklar, cesetlerin toplu mezarlara gömülmeden Libya Ulusal Geçiş Konseyi (NTC) yetkilileri tarafından önce fotoğraflandığını ve sayıldığını belirtiliyor. Gazeteye göre ölenlerin birçoğu infaz edilmiş.

NTC de Sirte’de yaşanan bu tür ölümler konusunda soruşturma başlatacağını açıklamıştı.

Sirte’de son olarak dün Mahari Otel’in bahçesinde infaz edilmiş 53 Kaddafi askerinin cesedi bulunmuştu. Cesetlerin ellerinin arkalarından bağlı olduğu ve infaz edildikleri anlaşılmıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Sirte’nin başka bir bölgesinde de infaz edilerek öldürülmüş en az 10 ceset daha bulunduğunu duyurdu.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?