banner15

Kaddafi, ülkenin altın rezervine el koymuş

Libya Lideri Kaddafi'nin 10 milyar dolarlık altın rezervine el koyduğu ve bunu korunmak için harcayacağı iddia edildi

Kaddafi, ülkenin altın rezervine el koymuş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin Libya'nın altın rezervlerinin önemli bir kısmına el koyduğu ve bunu korunmak için harcayacağı iddia edildi.

İtalyan Gazetesi Corriere della Sera'ya konuşan Libya Merkez Bankası eski Başkanı Farhat Bengdara, Muammer Kaddafi'nin geçtiğimiz günlerde bir arkadaşına 25 ton altın satmayı teklif ettiğini, arkadaşının ise kabul etmediğini iddia etti.

Muhaliflerin safında yer alan Bengdara, bahsettiği arkadaşının kimliği ile ilgili bilgi vermeyerek, sadece Libyalı olmadığını söylemekle yetindi.

Bengdara ayrıca Kaddafi'nin Trablus'u terkettiğine ve Cezayir sınırından kaçtığına inandığını ifade etti. Bengdara, Kaddafi'nin burada kabilelerden milisler toplayarak kendisini koruyacağını iddia etti.

Öte yandan Bendara, Libya'da bankacılık sisteminin yeniden çalışmaya başlaması ve ithalat ödemelerinin yapılabilmesi için 5 - 7 milyar dolar paraya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Libya'nın zengin bir ülke olduğunu belirten Bengdara, Libya'nın altın rezervi ve parasının 170 Milyar dolar civarında olduğunu ama çoğunun dondurulduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 12:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35