banner39

Kaddafi ve ailesi için turuncu alarm

Interpol, Kaddafi ile ailesinin 15 üyesi hakkında kamu güvenliği için tehdit oluşturdukları anlamına gelen turuncu alarm yayınladı.

Ortadoğu 04.03.2011, 22:33 05.03.2011, 07:48
Kaddafi ve ailesi için turuncu alarm

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uluslararası polis teşkilatı Interpol, Libya lideri Muammer Kaddafi ile ailesinin 15 üyesi hakkında kamu güvenliği için tehdit oluşturdukları anlamına gelen turuncu alarm yayınladı.

Kaddafi ve rejimine yönelik uluslararası yaptırımlara destek amacıyla yayınlanan alarm, teşkilatın dünya çapındaki 188 üyesine gönderildi.

Eylem ya da yaratılan durumun kamu güvenliğine risk oluşturduğu zamanlarda verilen turuncu alarm, hakkında uyarı çıkarılan kişilerin, hareketlerinin engellenmesi ve mal varlıklarının dondurulması için hukuki yaptırım ve sınır polisi bilgisi sağlıyor.

Interpol açıklamasında da Kaddafi ile yakını 15 kişinin, "sivil halka yönelik hava bombardımanı dahil, planlı saldırılara karıştığı ya da katıldığının tespit edildiği" kaydedildi.

PETROL TERMİNALLERİ BOMBALANDI

Bu arada El Arabiya televizyonu, Kaddafi'ye bağlı güçlerin ülkenin doğusunda, petrol terminallerinin bulunduğu Brega kentini bombaladığını duyurdu.

Reuters ajansına açıklamada bulunan 2 kaynak ise kentte yeni bir saldırı düzenlediğine ilişkin bilgi sahibi olmadıklarını ancak konuyu araştırdıklarını belirtti.

Bir Libya savaş uçağının da ülkenin doğusundaki Ecdebiye kentinde, muhaliflerin elindeki askeri üssün yakınını bombaladığı bildirildi.

Haniye üssündeki cephaneliği korumakla görevli bir muhafız, jetin sesini ve ardından patlama duyduklarını söyledi.

Muhafız, üssün isabet almadığını, duvarlarının hemen dışının bombalandığını belirtti. Bir başka gönüllü muhafız da iki füze atıldığını ifade etti.

TRABLUS'TA GÖSTERİLER

Başkent Trablus'un Tajura mahallesinde ise yüzlerce kişi hükümet karşıtı gösteri yaptı.

Cuma namazından sonra gösterilere başlayan protestocular, hükümet aleyhine sloganlar attı ve Muammer Kaddafi'nin istifa etmesini istedi.

Bir görgü tanığı, gösteri sırasında herhangi bir güvenlik görevlisi olmadığını söyledi. Geçen hafta düzenlenen benzer gösterilerde, paralı askerler göstericilere ateş açarak karşılık vermişti.

Öte yandan, Kaddafi'ye bağlı birliklerin, Ras Lanuf petrol terminali dışında isyancılarla çatıştığı kaydedildi.

İNTERNET TAMAMEN KESİK

Libya'da yönetim karşıtı gösterilerin başlamasından bu yana düzensiz olan internetin de Trablus ve Bingazi'de tamamen kesildiği kaydedildi.

Libya lideri Muammer Kaddafi karşıtları, cuma namazından sonrası için Trablus'ta gösteri çağrısında bulunmuştu. Kaddafi'ye bağlı paralı askerler geçen cuma yapılan gösterilerde protestoculara ateş açmıştı.


 

 

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?