banner39

banner35

Kaddafi'nin oğlu 'kazanacağız' dedi

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi Batı ülkelerini uyardı, "İsyancıları destekleyebilirsiniz ancak kaybedersiniz, kazanan biz olacağız" dedi.

Ortadoğu 11.03.2011, 15:09 11.03.2011, 15:09
Kaddafi'nin oğlu 'kazanacağız' dedi

Libya'da bugün muhalifler Bingazi'de cumada buluşurken, Kaddafi'nin oğlu başkentten açıklamalarda bulunarak hem batılı ülkelere seslendi hem de muhalifleri tehdit etti.

Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Reuters'a verdiği özel röportajında, "Eğer isyancıları desteklemek istiyorsanız destekleyin. Fakat kaybedeceksiniz. Kazanan biz olacağız. Amerikan filosundan, NATO'dan, Fransa'dan ve Avrupa'dan korkmuyoruz. Burası bizim ülkemiz. Eğer burada yaşıyorsak, burada öleceğiz. Bu teröristlere hiçbir zaman teslim olmayacağız" dedi.

Batı, Libya'daki bir sonraki adımlarını hesaplarken, oğul Kaddafi gözdağı verdi ve Libya halkının gücüne vurgu yaptı:

"Libya halkı hiçbir zaman NATO'yu ve Amerika'yı burada istemeyecektir. Libya bir parça kek değil. Biz Miki Mouse değiliz."

Seyfülislam Kaddafi'nin bölgede mevzi kaybeden isyancılara da mesajı vardı:

"Şimdi özgürlüğün ve harekete geçmenin zamanı. Harekete asıl şimdi başlıyoruz. Libya'da herkes çok heyecanlı."

Oğul Kaddafi Trablus'ta kendisini destekleyenlerin karşısına da çıktı, onları cesaretlendirmeye çalıştı ve "Amerika'nın size yararı olmayacak. Allah'ın izniyle kazanacağız" diye konuştu.

Libya Dışişleri Bakanı Yardımcısı'nın açıklamaları Seyfülislam Kaddafi'ninki gibiydi. Hedefte daha çok Fransa vardı:

"Eğer Fransa hükümeti isyancıları desteklemeye devam ederse, Paris yönetimiyle ve diğer Batı güçleriyle ilişkilerimizi kesebiliriz."

MUHALİF CEPHESİ

Bu arada, Libya'da muhaliflerin Muammer Kaddafi'ye karşı oluşturduğu Ulusal Geçiş Konseyinin lideri Mustafa Abdülcelil, uluslararası toplumu konseyi resmen tanımaya çağırdı.

BBC'ye verdiği mülakatta Mustafa Abdülcelil, başta özellikle ABD, İngiltere ve Almanya olmak üzere, "bütün ülkelerin" Ulusal Geçiş Konseyini tanıması gerektiğinin altını çizdi.

Abdülcelil, "Kaddafi rejimine karşı konseyin ABD, İngiltere ve Almanya tarafından tanınması, en sağlam tanınma olur ama dünyadaki bütün ülkelerin de desteğine ihtiyacımız var" dedi.

"Herkes şunu bilmeli ki bizim askeri imkanlarımız ile Kaddafi'nin imkanlarının karşılaştırılması mümkün değil" diyen Abdülcelil, Kaddafi'nin Libya'daki bütün kentleri geri alamadığını belirtti.

LİBYA TELEVİZYONU HALKI UYARDI

Libya devlet televizyonu da, muhaliflerin kontrolünde bulunan doğudaki halka, güvenlik gerekçesiyle cuma namazı için camilere gitmemeleri çağrısında bulundu.

Devlet televizyonunun verdiği haberde, "Doğu bölgesindeki halkın, paralı asker ve suç çetelerinin yaşamlarına yönelik tehditleri nedeniyle cuma namazı için camiler ve halka açık yerlere gitmemeleri konusunda uyarıldığı" belirtildi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?