Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam idama mahkum edildi

Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam, Libya'da yargılandığı yüksek mahkeme tarafından idama mahkum edildi

Ortadoğu 28.07.2015, 12:01 28.07.2015, 13:29
Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam idama mahkum edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyfulislam Kaddafi, eski istihbarat şefi Abdullah es-Senusi ve eski Başbakan El-Bağdadi el-Mahmudi hakkında idam cezası verildi. 

Trablus İstinaf Mahkemesi, Libya'da 2011 yılında başlayan halk ayaklanmaları sırasında "Görevi kötüye kullanma, yolsuzluk, savaş suçu işleme" gibi suçlamalarla yargılanan, Kaddafi'nin oğlu Seyfulislam, eski istihbarat şefi Senusi ve eski Başbakan Mahmudi hakkında "kurşuna dizilerek idam" cezasına hükmetti. Zintan Hapishanesi'nde tutulan Seyfulislam Kaddafi dışındaki tüm sanıklar mahkeme salonunda hazır bulundu. 

Duruşmada, dönemin Dışişleri Bakanı Abdulati el-Ubeydi hakkında beraat kararı verilirken, yargılanan diğer kişilerle ilgili hükmün daha sonra kesinleşeceği kaydedildi. 

 Libya'da rejimin yıkılmasının ardından oluşturulan geçici yönetim, Kasım 2011'de Seyfulislam Kaddafi'nin Nijer sınırı yakınlarındaki Obari bölgesinde, yanındaki 3 yardımcısıyla birlikte Nijer'e kaçmaya çalıştığı sırada yakalandığını duyurmuş, Kaddafi ve diğer rejim yetkililerinin Libya'da yargılanacağını açıklamıştı.   

Seyfulislam Kaddafi, eski Başbakan Mahmudi, istihbarat şefi Senusi, Dış Güvenlik Teşkilatı Başkanı Buziyd Durda gibi rejimin sembol isimlerinin de aralarında bulunduğu 37 kişi, 17 Şubat 2011'de başlayan halk ayaklanmasında "gösterileri şiddet kullanarak bastırmak ve göstericileri öldürmek, köy ve şehirleri kuşatma altına almak ve kamu mallarını zarara uğratmak" gibi suçlamalarla yargılanıyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?