banner15

Kaddafi'nin Tunus'a saldırı planı önlendi

Libya lideri Muammer Kaddafi tarafından plananan iddia edilen Tunus'a yönelik saldırının önlendiği belirtildi.

Kaddafi'nin Tunus'a saldırı planı önlendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Muammer Kaddafi yönetiminin Tunus'ta saldırı düzenlemek için görevlendirdiği Libyalı bir albayın, cuma günü Tunus ordusuna teslim olduğu bildirildi.

Tunus Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Mohtar Bin Nasır, yaptığı açıklamada, Tunus'taki bir Arap ülkesinin büyükelçiliğine saldırı düzenlemek için görevlendirilen Abdürrezzak Rajhi adlı Libyalı albayın cuma günü Tunus ordusuna teslim olduğunu belirtti.

Hangi ülkenin büyükelçiliğinin hedef alındığını belirtmeyen Bin Nasır, 16 kilogram patlayıcı ve fünyenin de ele geçirildiğini kaydetti. Bin Nasır, bu kişinin gözaltında olmadığını, aksine bu saldırının önlenmesini sağladığı için ailesiyle birlikte kendisine teşekkür edileceğini ifade etti.

Libyalı albay Rajhi ise, Tunus'a ailesiyle birlikte 30 Temmuz'da Ras Jdir sınır noktasından girdiğini, girerken üzerindeki patlayıcıların tespit edilmediğini açıkladı. Rajhi, "Libya yönetimiyle son temasının 10 Ağustos'ta olduğunu, üstlerinin kendisini arayarak, elini çabuk tutmasını ve saldırıyı en kısa sürede düzenlemesini istediklerini" söyledi.

Rajhi'nin daha sonra Tunus ordusundan bir albayla temasa geçtiği ve Tunus'ta iki görüşme düzenlendiği, Rajhi'nin bu görüşmelerde saldırı planını anlattığı ve güvenlik garantisi istediği, daha sonra da patlayıcıları teslim ettiği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 03:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35