banner15

Kahire'de üç ayrı bombalı saldırı

Kahire Emniyet Müdürlüğü, piramitler bölgesindeki bir karakol ve bir metro istasyonunda meydana gelen üç ayrı saldırıda beş kişi öldü, 91 kişi yaralandı

Kahire'de üç ayrı bombalı saldırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır, Hüsnü Mübarek rejimini sona erdiren 25 Ocak devriminin 3. yıldönümü arifesinde sabah saatlerinde 3 patlamayla sarsıldı. Patlamalarda 5 kişi hayatını kaybetti, 91 kişi yaralandı. 

İlk saldırı yerel saatle 06.50'de Kahire'nin merkezindeki Emniyet Müdürlüğü binasını hedef aldı. Saldırının bomba yüklü bir araçla düzenlendiği belirtilirken, şiddetli patlama Kahire'nin bütün kesimlerinden duyuldu. Sağlık Bakanlığı patlamada 4 kişinin öldüğünü, 76 kişinin yaralandığını açıkladı. Güvenlik kaynakları saldırıda yaklaşık 1 ton patlayıcı kullanıldığını bildirdi. 

Kahire Emniyet Müdürlüğü'nü hedef alan patlama binada büyük hasara yol açtı. Patlamanın meydana geldiği yerde büyük bir çukur oluşurken, binanın ön cephesinde de hasar oluştu. Şiddetli patlama, yakındaki İslam Sanatları Müzesi'nde de büyük tahribata yol açtı. Patlamanın ardından müzede incelemelerde bulunan Tarihi Eserler Bakanı Muhammed İbrahim, "İslam Sanatları Müzesi'ndeki başta Seyyide Rukiyye Mihrabı olmak üzere birçok tarihi eser çok büyük zarar gördü" dedi. Patlamanın ardından bina çevresinde toplanan bir grubun, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) aleyhine sloganlar attıkları görüldü. 

İkinci patlama, Nil'in batı yakasındaki Dokki semtinde meydana geldi. Tahrir caddesindeki metro durağı yakınında meydana gelen patlamada 1 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı. 

Son olarak Kahire'nin en önemli turizm merkezlerinden piramitler bölgesinde bir polis merkezi yakınında patlama meydana geldi. İçişleri Bakanlığı, el yapımı bombadan kaynaklandığı belirlenen patlamanın herhangi bir zayiata yol açmadığını açıkladı. 

Öte yandan İhvan, yerel basında teşkilata yönelik suçlamalarla ilgili bir açıklama yaparak saldırıları kınadı. İhvan Şura Konseyi üyesi Ali Bişr, "Aziz vatanımızı hedef alan çirkin saldırıyı kınıyoruz. Sistematik olarak, ülkede cereyan eden şiddet olaylarıyla ilişkilendirilmeye karşı çıkıyoruz" açıklamasında bulundu. 

Saldırıları Ensar el Beyt El Makdis örgütü üstlendi. Buna rağmen darbe yönetimi ve medyanın İhvan'ı suçlaması dikkat çekti.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2014, 13:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35