banner15

Kahire'deki eylemde iki darbe karşıtı öldü

Kahire'de polis, darbe karşıtı gösterilere gerçek mermiyle müdahale etti, iki kişi öldü

Kahire'deki eylemde iki darbe karşıtı öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'ın çeşitli kentlerinde düzenlenen gösteriler, cuma namazının ardından devam etti. Kahire'de 2 protestocunun polisin müdahalesi sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak'ın çağrısı üzerine bir araya gelen eylemciler, 3 Temmuz 2013'teki darbenin yıl dönümünde "Asker fakirleri eziyor" adı altında ülkenin çeşitli kentlerinde gösteriler düzenledi.

Güvenlik güçleri, Kahire, İskenderiye, Süveyş, Buhayra, Dimyat, Garbiye, Beni Süveyf, Kına, Feyyum, Şarkıyye, Giza ve Asyut gibi birçok kent ve beldede düzenlenen, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve hükümetin tutumu ile darbe yönetiminin protesto edildiği gösterilere müdahale etti.

Başkentin Matariye bölgesinde polis, göstericilere karşı gerçek mermi kullandı. Feyyum'da ise göz yaşartıcı gaz kullanan güvenlik güçleriyle göstericiler arasında arbede yaşandı.

İskenderiye'nin Amiriye bölgesinde ABD ve İsrail bayrakları yakıldı. Darbe karşıtı gösterilerin yoğun yaşandığı Buhayra vilayetinde ise 16 kişi gözaltına alındı. 

Rabia işaretleri ve darbeyle görevinden uzaklaştırılan Muhammed Mursi'nin resimlerinin taşındığı gösterilerde, akaryakıt zammı ve Gazze'ye yönelik İsrail saldırılara tepki gösterildi.

KAHİRE'DE İKİ KİŞİ ÖLDÜ

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi kaynaklarından alınan bilgiye göre polis, başkentin Matariye bölgesinde göstericilere gerçek mermiyle müdahale etti. Olayda karnından vurularak yaralanan Mazin Muhammed (18) ile Uveys Nasruddin (69) adlı gösterci yaşamını yitirdi. 

Konuyla ilgili henüz resmi açıklama yapılmadı.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki darbenin yıl dönümünde "Asker fakirleri eziyor" adı altında ülkenin çeşitli kentlerinde gösteriler düzenleyen darbe karşıtları, akaryakıt zammı, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve hükümetin tutumu ile darbe yönetimini protesto ediyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2014, 16:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35