banner39

Kalın: ABD, Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden arasında Washington'da gerçekleştirilen görüşmeye katılan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, toplantıda konuşulan konulara ilişkin açıklamada bulundu

Ortadoğu 31.03.2016, 20:31 31.03.2016, 20:57
Kalın: ABD, Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nükleer Güvenlik Zirvesi için ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile kaldığı otelde görüştü.

Görüşmeye katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın görüşme sonrası yaptığı açıklamada "ABD Başkan yardımcısı Biden görüşmede Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda Amerikan yönetiminin tavrının net olduğunu söyledi. Biden Suriye'de herhangi bir bölünmenin asla desteklenmediğini, kuzeyde bir Kürt devleti kurulması gibi bir düşüncelerinin olmadığını ifade etti" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın görüşmeyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Sayın Biden ile bir görüşmemiz oldu. Biden öncelikle Türkiye'de yaşanan terör saldırıları ile ilgili taziyelerini dile getirdi. Bu noktada PKK ile mücadele konusunda Türkiye ile işbirliklerini arttıracaklarının altını çizdi. Aynı zamanda Türkiye'nin IŞİD ile mücadele eden bir ülke olduğunun farkında olduklarını söyledi. Özelikle PKK'ya karşı istihbarat paylaşımı ve bir diğer alanlarda birlikte neler yapabiliriz? PKK'nın finansmanın önlenmesi konusunda da daha fazla ne yapabiliriz? Bununla ilgili desteklerini ifade ettiler.

Suriye konusunu da konuştuk. Özelikle IŞİD'e karşı yürütülen mücadele Rakka…hat üzerinde neler yapabiliriz bununla ilgili de hem istihbarat birimlerinin hem askerlerin yürüttüğü çalışmaların devam ettirilmesi konusu özelikle ifade edildi.

Burada Rusya'nın çekilmesi meselesini ihtiyatla karşıladıklarını onlar da söylediler. Rusya'nın Esad rejimine karşı olan desteğinin devam ettiğinin altını çizdiler.

Bir diğer konu Irak meselesini de birazcık konuşma fırsatı bulabildik. Cumhurbaşkanımız Başika Kampı'na IŞİD'in geçen hafta yaptığı saldırıda bir üst teğmenimizin hayatını kaybettiğini ifade etti. Onlar da taziyelerini ifade ettiler ve bu kampla ilgili olarak da birlikte nasıl koordinasyonu da ha fazla arttırabiliriz diye bu konuyu da detaylı bir şekilde ele alama imkanımız oldu.

Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda Amerikan yönetiminin tavrının net olduğunu, herhangi bir bölünmenin asla desteklenmediğini, kuzeyde bir Kürt devleti kurulması gibi bir düşüncelerinin de hiçbir şekilde olmadığını ifade etti. Zaman zaman Amerikan kamuoyunda bunlar gündeme getiriliyor ama, devletin hükümetin böyle bir görüşünün asla olmadığı ifade edildi. Ana hatları ile konuştuklarımız bunlar.

Bizim için PKK, YPG, PYD arasında bir fark yok. IŞİD arasında bir fark yok. Onların bir fiili durum yaratmasına müsaade etmemiz söz konusu değil. Onlar da bunu anladıklarını o yüzden özelikle bu Menbic bölgesinde, yapılacak operasyon ile ilgili bizim hassasiyetlerimizi ve ortak hedeflerimizi esas alan bir plan üzerinde çalışılacağını söylediler. Önümüzdeki hafta bununla ilgili birimler, toplantılarını yapıp detaylarını konuşacaklar. Operasyonel detayları konuşacaklar.

Dün ana hatlarıyla Kery bir anlamda bu görüşmenin bir zeminini yapmak için kendisi talep etti Cumhurbaşkanımız ile bir görüşmeyi. Geldiler orada da bu konuyu ana hatlarıyla konuşuldu. Suriye konusunu Biden biraz daha detaylı bir şekilde ekibiyle birlikte açmış oldu.

Mülteci krizi AB ile yapılan anlaşma sayın Biden bu anlaşmayı desteklediklerini ifade etti ama yükün önemli bir kısmını Türkiye'nin sırtında olduklarının da farkında olduğunun altını bir kez daha çizdi. Kendileri de benim yorumum; mülteci sorunun çözmenin yolu da Suriye krizini çözmekten geçiyor. Bunun farkında olduklarını ima eden ifadeler kullandılar.

Beyaz Saray'da akşam ikili görüşme olacak. Muhtemelen Suriye konuşulacak. Bizim gündemimiz var ama, sayın Obama'nın neyi gündeme getireceğini bilmiyoruz. Büyük ihtimalle Suriye ve Irak konuları konuşulur."

Fettullah Gülen'in gündeme gelip gelmediği sorusu üzerine , "Fettullah Gülen konusu burada gündeme gelmedi" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?