Kamışlı'da da kontrol Kürtlere geçti

Kamışlı'daki Suriye askerleri garnizonlarından çıkmazken, silahlı Kürt güçleri mahallelerde devriye geziyor. Dış mahallelerde ise kontrol noktaları oluşturuyor

Kamışlı'da da kontrol Kürtlere geçti

Suriye'nin kuzey bölgelerindeki kentlerin bazılarından çekilerek kontrolün Kürt grupların eline geçmesine müsaade eden Beşar Esad yönetimi Kamışlı'da da yönetimi YPG 'ye bırakmış durumda.

Suriye ordu birlikleri ile YPG arasında çatışma çıkmasına ve bir YPG üyesinin ölmesine rağmen çatışmanın büyümesi hemen engellendi.

Suriye askerleri garnizonlarından çıkmazken, silahlı Kürt güçleri mahallelerde devriye geziyor. Dış mahallelerde ise kontrol noktaları oluşturuyor.

Kuzey Suriye'de Kürtlerin Kobani, Afrin, Amude, Ayn El Arap ve Tirbespi'de yönetimi devraldığını açıklamasından sonra gözler bölgenin merkezinde olan en büyük kent Kamışlı'ya çevrildi. Suriye ordu birlikleri, Kürt Halk Savunma Birlikleri ve muhalif Özgür Suriye Ordusu, Kamışlı üzerindeki satranç oyununun tarafları durumunda. Mardin'in Nusaybin ilçesinin tam karşısında yer alan ve Kuzey Irak'taki Kürt bölgesine de sınır olan kentte, Suriye askerleri hâlâ giriş çıkışları kontrol altında tutuyor. Devlet binalarında halen Suriye bayrağı dalgalanıyor. Ancak kent içinde askerler sokakları Batı Kürdistan Halk Meclisi'ne (MRGK) bağlı Halk Savunma Birlikleri'ne (YPG) bırakmış durumda. Askerler garnizonlarından çıkmazken, silahlı YPG güçleri mahallelerde devriye geziyor, dış mahallelerde kontrol noktaları oluşturuyor.

ÇATIŞMA ENGELLENDİ

Kürt gruplar Kamışlı'da kontrolü ele geçirdikleri diğer kasabalarda olduğu gibi muhaliflerin yani Özgür Suriye Ordusu'nun bulunmasını istemiyorlar ve muhaliflerle gerilimden kaçınıyorlar. Bu durumda Kürtlerin özerklik ilanını tanımayacağını ilan eden muhaliflere karşı Esad birliklerinin kentte olmasını şimdilik yararlı buluyorlar. Şam yönetimi de ikinci bir cephenin açılmasından çekindiği için şu an Kamışlı'da Kürt gruplara dikkatli yaklaşıyor. Kentte Pazartesi günü Suriye ordu birlikleri ile YPG arasında çatışma çıkmasına ve bir YPG üyesinin ölmesine rağmen çatışmanın büyümesi hemen engellendi.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 12:15
banner53
YORUM EKLE

banner39