Kamışlı'da PYD ile rejim arasında uzlaşma

Suriye'nin Kamışlı ilçesinde Esad rejimi ve PKK'nın uzantısı PYD arasındaki çatışmalar durması için uzlaşmaya varıldı

Ortadoğu 22.04.2016, 21:45 25.04.2016, 08:27
Kamışlı'da PYD ile rejim arasında uzlaşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesindeki Esad rejimi ve PKK'nın uzantısı PYD arasındaki çatışmaların durması için anlaşmaya varıldı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esad rejimi ve PYD'nin birlikte yönettikleri Kamışlı'da taraflar arasında yaşanan çatışmalar sebebiyle rejimin üst düzey yetkilileri ile PYD arasında görüşmeler yapıldı. Kaynaklar, görüşmelerin ardından PYD'nin ilçe merkezindeki güvenlik ve istihbarat binaları etrafındaki kuşatmayı kaldırdığını ve çatışmaların durduğunu aktardı.

Görüşmelerin içeriği ile ilgili henüz iki taraftan da açıklama gelmedi. İki taraf arasındaki çatışmalarda 7 PYD militanı ve 13 rejim milisi ölmüştü.

Mart 2011'de başlayan iç savaşın başından bu yana rejim ve PYD, Halep'in kuzeyinde, PYD kontrolündeki Şeyh Maksud'da, Haseke'de petrol alanlarında ve kontrol noktalarında birkaç kez günübirlik çatışmalar yaşamıştı. Sonuçta Esed rejimi, bu alanları PYD'nin hakimiyetine bırakarak gücünü diğer bölgelere odaklamıştı.

Rejim ve PYD, Haseke ilini ve Kamışlı ilçesini birlikte yönetiyor. PYD rejime vergi verirken, rejim de kamu kurumlarını çalıştırmaya devam ediyor. Esad rejimine bağlı memurlar 2011 öncesinde olduğu gibi işlerini sürdürüyor. Haseke'deki bazı yerlerinin vergileri, PYD ve rejim arasında paylaşılıyor. Çoğu zaman rejimin ve PYD'nin kolluk güçleri kentte müşterek devriyeler yapıyor. Haseke'nin kuzeydoğusunda PYD kontrolündeki Rümeylan petrol sahasının PYD ve rejim tarafından birlikte korunduğu, çıkarılan petrolün bir kısmının rejime verildiği biliniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?